Ruský plynárenský gigant Gazprom loni téměř zpětinásobil čistý zisk na 787 miliard rublů (zhruba 290 miliard korun) ze 159 miliard rublů v předchozím roce. Vyplývá to z konsolidovaných hospodářských výsledků, které firma zveřejnila ve čtvrtek.

Gazprom loni těžil především ze slabého kurzu rublu a z růstu prodeje zemního plynu do Evropy.

Gazprom si půjčil dvě miliardy od Bank of China. Je to první úvěr od čínské banky - čtěte ZDE

Celkové tržby společnosti stouply o téměř devět procent na více než šest bilionů rublů. Dodávky plynu do Evropy, které se na celkových příjmech podniku podílejí téměř dvěma třetinami, se zvýšily o osm procent. K jejich růstu přispěly nižší ceny suroviny, napsala agentura Reuters.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ruský rubl v loňském roce v důsledku levnější ropy a západních sankcí oslabil o zhruba 40 procent.

Slabší domácí měna sice po přepočtu zvýšila hodnotu zahraničních příjmů společnosti, současně však měla negativní dopad na čistý dluh podniku.

Ten loni stoupl o 26 procent na více než dva biliony rublů.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Společnost již začátkem dubna zveřejnila nekonsolidované výsledky za loňský rok založené na ruských účetních standardech. Podle těch se čistý zisk bez zahrnutí dceřiných podniků více než zdvojnásobil na 403,5 miliardy rublů. Čtvrteční konsolidované výsledky jsou sestaveny podle mezinárodních účetních standardů IFRS.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru