Společnost ČEZ odvolala z funkcí některé pracovníky odpovědné za problémy svarů v Jaderné elektrárně Dukovany. Ostatním odpovědným zaměstnancům firma významně snížila mzdu.

Personální opatření oznámil ČEZ ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"Přestože nedošlo k ohrožení vysoké úrovně jaderné bezpečnosti, jde o problém, který měl dopad nejen na reputaci firmy.

Interní vyšetřovací komise dospěla k závěru, že došlo k několika závažným i méně závažným porušením pracovních povinností a byly také odhaleny prohřešky proti firemní kultuře," uvádí se ve čtvrtečním prohlášení.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže bylo při vyšetřování odhaleno více než dvacet neúmyslných závažných nebo méně závažných porušení povinností současných nebo bývalých pracovníků.

"Ruku v ruce s tím jdou i závěry, které vyvozujeme vůči dodavatelům kontrol. V těchto dnech je mimo jiné finalizována žaloba na náhradu škody, kterou hodláme podat," uvedl Kříž. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v únoru uvedl, že skupina ČEZ jen loni přišla kvůli odstavení bloků v Dukovanech o 2,5 miliardy korun.

Kříž uvedl, že dalším výrazným přijatým opatřením jsou změny v divizi Výroba.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

"Hlavním cílem je vyšší efektivita práce s důrazem na kontrolní procesy.

V reakci na kontroly svarů a zkušenosti z obnovy licence prvního bloku elektrárny Dukovany přibírá ČEZ nové specialisty. Do jaderných elektráren přichází přibližně stovka zaměstnanců," dodal mluvčí.

Potvrdil, že klíčovou roli bude mít Ústav jaderného výzkumu Řež, jedna z dceřiných firem ČEZ, která od června přebere od dodavatelů vybrané nedestruktivní testy v jaderných elektrárnách.

V dukovanské elektrárně vyráběl loni od poloviny září do konce prosince proud pouze jeden ze čtyř bloků. Důvodem byla kontrola několika tisíc svarů, která musela být opětovně provedena.

Při prověrce dokumentace byly totiž nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Dukovany tak loni dodaly do sítě nejméně proudu za posledních 17 let.

ČEZ je největší česká energetická firma. Čistý zisk skupiny loni meziročně klesl o osm procent na 20,5 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtyři procenta na 210,2 miliardy korun.

ČEZ již dříve kvůli podvodům v dukovanské dokumentaci podal trestní oznámení. Šéf ČEZ Daniel Beneš také oznámil, že pravděpodobně změní současný způsob údržby jaderných elektráren a větší část prací na svých elektrárnách si bude dělat ČEZ vlastními silami.

Sám Beneš je ve vedení ČEZ od roku 2004, přičemž posledních devět let byl výkonným či generálním ředitelem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru