Evropu nedoháníme jen teď, o to samé usiloval už otec vlasti, český král a německý císař KareI IV., vedle prezidenta Tomáše Masaryka veřejností nejvíce oceňovaná postava naší historie. Paralela je skutečně namístě - Karlovo království téměř před 700 lety čelilo obdobným problémům jako Česká republika po pádu komunismu.

Zaostávalo za vyspělými západními zeměmi co do celkové ekonomické úrovně i výkonnosti, chyběly mu nové technologie a bylo izolováno od zahraničního obchodu. A i od moderních myšlenkových proudů, které začínaly měnit každodenní život v nejvyspělejších zemích. Vždyť v Itálii se již naplno rozbíhala renesance.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V celé české historii jen císař Karel dokázal zemi přiblížit k vyspělé Evropě.
  • Tento vzestup ale neměl pevné základy.
  • Nepochybné hospodářské oživení v době jeho vlády nezměnilo nic na periferním postavení českých zemí v rámci Evropy, popisuje podobnost s obdobím po pádu komunismu týdeník Ekonom.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru