Kdo neaudituje, jako by ani nebyl. Jedna instituce audit právě provádí, jiná se na něj chystá a další analyzuje výsledky a objednává audit nový, aby se ověřila správnost auditu předchozího. Za audit je dnes vydávána prakticky jakákoliv kontrola bez ohledu na to, čeho se týká a kdo ji provádí. Proč je výraz "audit" tak populární, že se často používá i v souvislostech, ve kterých se dříve běžně používal výraz "kontrola"?

Audit vznikal ve Velké Británii koncem 19. století jako veřejné slyšení nezávislého odborníka před investory, který je ujistil o tom, že předložené účetní výkazy odpovídají skutečnosti a jsou zpracovány nestranně. Auditor byl kvalifikovanou osobou požívající všeobecnou vážnost a veřejnou důvěru. Z těchto prvopočátků se postupně v anglosaském prostředí a později po celém světě rozšířila profese auditora jako kvalifikované nezávislé osoby provádějící audit účetních závěrek tak, aby se veřejnosti důvěryhodným způsobem potvrdilo, že účetní výkazy zobrazují věrně a poctivě hospodaření firmy.

Velmi často se o auditu hovoří jako o činnosti prováděné ve veřejném zájmu. Z uvedeného důvodu je kvalifikace auditorů a jejich činnost regulována. Tato regulace má řadu složek a institucí, které se na ní podílejí, a je v podstatě globální tak, jako jsou globální i informace účetních závěrek a jejich uživatelé. Kromě mezinárodních auditorských standardů, které se vyvíjely minimálně posledních sto let, je v Česku kvalifikace a činnost auditorů regulována zákonem o auditorech, který je harmonizován se směrnicí EU o statutárním auditu a nařízením EU o auditu subjektů veřejného zájmu.

Zákon velmi podrobně stanovuje, kdy je audit povinný a které podmínky musí splňovat auditor, a to od zkoušek přes kontinuální profesní vzdělávání, etický kodex až po dohled nad jeho činností včetně případných kárných postihů uplatňovaných Komorou auditorů, ve které musí být povinně členem a na niž dohlíží Rada pro veřejný dohled nad auditem. Licenci Komory auditorů ČR k provádění auditu drží v současnosti přibližně 1350 auditorů. Celkový trh s auditorskými službami v ČR je přibližně 4,4 miliardy Kč za rok a čtyři největší mezinárodní auditorské firmy se na něm u nás podílejí zhruba 60 procenty.

Nyní je již zřejmé, proč je výraz audit tak populární i v případech, kdy se nejedná o audit účetní závěrky prováděné auditorem podle zákona o auditorech, ale o jakoukoliv kontrolu prováděnou kýmkoliv. Audit je marketingově přitažlivý výraz dodávající dané kontrole punc odbornosti, nezávislosti a důvěryhodnosti. Bez ohledu na to, že v daném případě nejsou tyto charakteristiky ve srovnání se skutečným auditem prováděným auditorem ani zdaleka naplněny.