Francie porazila Německo i Japonsko v boji o australskou zakázku na výrobu flotily 12 nových ponorek v hodnotě 50 miliard australských dolarů (925 miliard korun). Oznámil to v úterý australský premiér Malcolm Turnbull. Podle agentury AP jde o největší zbrojní kontrakt v historii Austrálie.

Zakázku získala francouzská státní společnost DCNS Group. Udělení kontraktu tomuto podniku je vyjádřením důvěry ve francouzský zbrojařský průmysl a současně ranou pro snahu japonského premiéra Šinzóa Abeho o rozvoj exportu japonské vojenské techniky, napsala agentura Reuters.

Austrálie nyní zvyšuje výdaje na obranu, aby chránila své strategické i obchodní zájmy v Asii a Tichomoří. Turnbull v únoru uvedl, že jeho země tak reaguje na měnící se povahu regionální bezpečnosti, především na hospodářský a vojenský vzestup Číny a větší zaměření Spojených států na oblast západního Tichomoří.

Ve Francii vzniknou díky zakázce tisíce pracovních míst, především na západě země, prohlásil dnes francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Upozornil také na dlouhé trvání kontraktu; "sňatek" s Austrálií" potrvá 50 let, řekl podle agentury AFP.

O kontrakt na ponorky se ucházely rovněž německá společnost ThyssenKrupp a japonské konsorcium zahrnující firmy Mitsubishi Heavy Industries a Kawasaki Heavy Industries.

Japonsko označilo rozhodnutí za "velmi politováníhodné". "Požádáme Austrálii o vysvětlení, proč nevybrala náš návrh," prohlásil japonský ministr obrany Gen Nakatami.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Japonsko se za favorita považovalo za vlády minulého australského premiéra Tonyho Abbotta, který chtěl dodavatele vybrat bez soutěže. Usuzovalo se tehdy, že Tokio má díky blízkým osobním vazbám s japonským premiérem a tiché podpoře USA zakázku téměř jistou. Když ale Abbotta ve vnitrostranickém převratu svrhl Turnbull, nabrala kritika japonské nabídky na síle. Kritici upozorňovali především na nedostatečné zkušenosti Japonska s vývojem armádního vybavení určeného k vývozu.

Vývoj japonské armádní techniky umožnila změna japonské ústavy z roku 2014. Lukrativní zakázka od Austrálie by pro Japonsko byla první takovou transakcí, napsal server BBC.

Francouzskou nabídku jednomyslně podpořila řada expertů, kteří vládě s vyhodnocováním nabídek pomáhali, uvedla australská ministryně obrany Marise Payneová.