Telekomunikační operátor O2 dokáže zvyšovat zisk i v podmínkách, kdy telekomunikační trh stagnuje. Celkové tržby firmy však klesají. O2, s jehož akciemi se obchoduje na burze, přičemž většinový balík drží skupina PPF Petra Kellnera, se musí tři čtvrtě roku po oddělení infrastrukturní části Cetin potýkat i s odchodem tisíců uživatelů pevného internetu, které k síti připojuje technologií DSL. 

Za první čtvrtletí O2 vykázalo provozní výnosy 9,03 miliardy korun, což je ve srovnání se stejným obdobím minulého roku pokles o 1,3 procenta. Náklady klesly nepatrně, o desetiny procentního bodu, což ale stačilo k nárůstu zisku EBITDA (zisk před započtením úroků, odpisů a daní) o pět procent. Výsledkem je čistý zisk 1,224 miliardy korun, jehož nárůst o 16 procent je vyšší, než jaký čekali analytici. 

Jediným výrazněji rostoucím segmentem O2 je nyní internetová televize. Počet zákazníků, kteří využívají O2 TV, vzrostl o 18 tisíc na 206 tisíc. Ještě rychleji než počet domácností využívajících internetovou televizi roste objem peněz, které za službu zaplatí. Do tohoto produktu O2 investuje a chce dál nakupovat.

"Výnosy z O2 TV vzrostly v březnu meziročně téměř o 80 procent. To nám vytváří prostor pro další investice do nákupu sportovního obsahu," tvrdí v tiskové zprávě generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník. I přes rychlý růst výnosů se ale internetová televize na příjmech O2 podílí jen malou částí. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Útrata zákazníků za pevné linky, jež si nyní operátor pronajímá od infrastrukturní firmy Cetin, která je plně v majetku PPF, i nadále klesá. Zbylých 803 tisíc zákazníků s pevnými linkami za ně v prvním čtvrtletí roku 2016 zaplatilo 2,83 miliardy korun, což je pokles o 2,2 procenta. Firma se odchodům těchto  zákazníků snaží bránit tím, že pro ně v lednu zavedla tariiy s neomezeným voláním.

Klesají však, i když mírnějším tempem, také výnosy z mobilní sítě. Za volání a data zákazníci zaplatili 4,64 miliardy, což je pokles o 1,4 procenta. O2 však pomáhá, že si lidé po vyčerpání datového limitu častěji dokupují možnost dalšího stahování. Datový provoz se zvýšil o 56 procent a počet zákazníků, kteří využívají internet v mobilu, vzrostl o 14 procent na 1,59 milionu. O2 nahrává pokračující boom smartphonů, jejichž majitelé mobilní internet využívají čím dál intenzivněji.

Rychle roste podíl uživatelů, kteří mají přístroj umožňující využití sítě LTE. Těch je nyní v síti O2 pětina. Firma v tiskové zprávě uvedla, že počet zákazníků s přístroji podporujícími LTE, kteří si současně vyměnili SIM kartu, a mohou tak síť čtvrté generace využívat, ke konci března dosáhl 564 tisíc. 

Méně optimistický je pohled na pevný internet. Počet zákazníků, kteří využívají pevný internet xDSL, dosáhl na konci března 2016 výše 790 tisíc, což je v meziročním i celoročním srovnání pokles. 

Zpětné odkupy jsou schválené, ale firma nyní nenakupuje

Na burze se O2 přes pokračující stagnaci telekomunikačního trhu daří. Akcie, jejíž kurz na rozdíl od situace před oddělením infrastrukturní části majoritní vlastník PPF aktivně podporuje, je jen mírně pod historickým maximem. Při započtení poměrně vysoké 16korunové dividendy, na kterou mají nárok investoři držící akcii k 19. dubnu, je O2 dokonce na historickém rekordu.

Titulu na vysokou úroveň pomohl i zpětný odkup, do něhož O2 podle návrhu schváleném na valné hromadě (a tedy podpořeném Kellnerovou PPF) může investovat až osm miliard korun. Aktuální program odkupu schválený na konci minulého roku představenstvem počítá s odkupem až čtyř procent kmenových akcií, přičemž firma může nakupovat až za 297 korun.

Objemy obchodů s akciemi O2 na burze jsou však nyní poměrně nízké. Podle informací zveřejněných během odpoledního konferenčního hovoru s analytiky firma své vlastní akcie od poloviny března nenakupuje.