Saúdská Arábie hodlá prodat méně než pět procent státního ropného gigantu Aramco na burze. Možnost prodeje akcií mateřské společnosti ropné firmy Aramco a přeměnu ropného gigantu v průmyslový konglomerát Rijád avizoval již dříve.

Jde o součást patnáctiletého plánu reforem, který má pomoci ukončit závislost království na ropě. Podrobnosti z nového programu v pondělí v televizním rozhovoru představil zástupce korunního prince Muhammad bin Salmán Saúd, syn saúdskoarabského krále Salmána.

Muhammad bin Salmán Saúd podle agentury AP oznámil, že království plánuje prodej méně než pětiprocentního podílu v podniku Aramco prostřednictvím primární nabídky akcií na domácí burze cenných papírů a na zahraniční burze, pravděpodobně ve Spojených státech. Zároveň očekává, že ropný gigant bude ohodnocen na více než dva biliony dolarů (48 bilionů korun).

Společnost by se tak stala nejhodnotnější veřejně obchodovanou firmou na světě. Dnes nejdražší Apple má tržní kapitalizaci "jen" zhruba 580 miliard dolarů.

V sektoru ropných firem by Aramco zcela dominovalo. Na trh dodává zhruba desetinu světové spotřeby. Produkce Aramka je téměř třikrát větší než kolik vytěží Exxon Mobil, s aktuální tržní kapitalizací kolem 360 miliard dolarů (8,7 bilionu korun) nejcennější z ropných firem, s jejichž akciemi se obchoduje na burzách.

V zásobách vytěžitelné ropy je rozdíl ještě mnohem větší, i když spolehlivé údaje se investoři v případě Aramka teprve dozvědí během přípravy vstupu na burzu. 

Na burze budou prodány také dceřiné firmy Aramka, které by se mělo přeměnit na holdingovou společnost s volenou radou.

Aby mladí nepracovali jen pro stát

Část výnosu z prodeje půjde na vytvoření nového státního fondu, který má kontrolovat majetek v hodnotě více než dva biliony dolarů. Příjmy fondu budou sloužit na rozvoj saúdskoarabských měst.

Dalším způsobem, kterým chce Rijád zvýšit příjmy z jiných zdrojů než z ropy, jsou větší investice do těžby minerálů a podpora domácí kapacity ve výrobě armádní techniky, řekl také bin Salmán Saúd. Saúdská Arábie byla loni třetím největším nákupčím zbraní na světě. Nakoupila jich za více než 87 miliard dolarů.

Království bude rovněž vstřícnější vůči jiným turistům, než jsou muslimští poutníci, kterých tam na pouti do Mekky a Mediny zavítá každoročně několik milionů. Země chystá nový program rezidenčních víz, který by mohl rovněž zajistit další příjmy do státní kasy.

Cílem reforem je odstranit problémy s bydlením a nezaměstnaností a zajistit, aby se dodávky vody a energií dostaly těm, kdo je nejvíce potřebují, prohlásil Muhammad bin Salmán Saúd při představování reformního plánu s názvem Vize 2030.

Vláda podle něj kromě jiného zvažuje možnosti na podporu soukromého sektoru. Chce tak pomoci vytvořit pracovní příležitosti pro miliony mladých lidí, kteří se v příštích letech zařadí mezi pracující. Zhruba 70 procent Saúdských Arabů v současnosti pracuje ve státním sektoru.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy, kvůli těžkému propadu cen této suroviny jí ale začaly chybět peníze do rozpočtu. Země loni hospodařila s rekordním rozpočtovým schodkem. Vývoz ropy loni tvořil 72 procent veškerých příjmů do státní pokladny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru