Vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti firmy, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci černouhelné firmy. Společnost New World Resources (NWR), majitel OKD, to v pondělí uvedla na svých webových stránkách.

Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, dokdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti. Nezávazný termín vypršel v pátek. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) označil stanovení termínu za vydírání. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) jde o brutální nátlak majitelů nebonitních akcií.

"Není možné, aby nám někdo dával ultimáta, hlavně ne následníci vlastníků OKD," uvedl v pondělí Babiš. "Firma (OKD) byla totálně vytunelovaná po všech stránkách. Peníze, majetky, byty, vlečky, vagony, všechno je pryč," dodal. Stát podle něj není připraven vstoupit do OKD ve stavu, v jakém firma je.

"Vláda neustále přesvědčuje veřejnost, že chce minimalizovat negativní dopad případné insolvence. Tento přístup nás proto udivuje a jsme z něj zklamaní. Chápeme, rozhodnutí nelze přijmout ze dne na den, ale ministři jsou o krizi informováni již od začátku ledna," uvedl v pondělí mluvčí AHG Roman Pařík. Podotkl, že pokud by skutečně insolvence nastala, vláda se jednání s AHG nezbaví. "Byli bychom hlavním věřitelem, takže stejně s námi jednat musí," řekl.

Mládek v reakci označil současné počínání AHG za brutální nátlak. "Je zcela ve stylu, který předvádějí poslední měsíc," řekl. Na dotaz, zda je pravděpodobné, že stát se s AHG do pátku domluví, uvedl, že při přístupu, který skupina má, to bude obtížné.

AHG také potvrdila, že se v pondělí uskuteční schůzka zástupců vlády s vedením OKD. "Ministři budou mít příležitost klást libovolné závěrečné otázky, než ve středu podají zprávu na zasedání vlády. Investoři jsou nadále k dispozici a apelují na vládu, aby s nimi ještě do středy jednala a hledala oboustranně přijatelné řešení současné krize, které povede ke stabilizaci společnosti OKD," dodal Pařík. Pondělní jednání se nezúčastní Mládek, který je až do úterý na pracovní cestě v Egyptě a Jordánsku.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle Babiše však půjde pouze o schůzku expertního týmu vlády, které se sám zúčastní. "Analyzujeme data, která jsme dostali (od AHG). Firma je velice složitá. Pokud vím, tak na trzích se nyní navýšila cena uhlí, a to dokonce až o čtvrtinu. Nevidím proto důvod, aby nám někdo dával nějaká ultimáta," dodal.

AHG v neděli uvedla, že ve čtvrtek nabídla českým ministrům, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než 150 milionů eur, tedy méně než čtyři miliardy korun. Mládek řekl, že za samotné akcie firma požadovala 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy korun). "Nedovedu si představit, že by vláda tuto koupi bezcenných akcií odsouhlasila," dodal.

Pařík v neděli uvedl, že nabídka AHG počítá s tím, že držitelé dluhopisů také odepíší dluh NWR, potažmo OKD, za více než 400 milionů eur (10,8 miliardy korun). "Při restrukturalizaci v roce 2014 pak odepsali více než 200 milionů eur," dodal Pařík.

Potenciální zájemci o OKD, podnikatelé Pavol Krúpa a Petr Paukner dříve uvedli, že NWR podle nich nyní OKD "vysává" na půjčkách. Například podle Pauknera si NWR na úrokových sazbách inkasuje za půjčky šest až sedm procent. Jde v dnešní době o naprosto netržní úrokové sazby, podotkl.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů korun o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru