Podnikatelská nálada v Německu v dubnu nečekaně klesla. Podnikatelé hůře hodnotili současnou situaci. Očekávání do budoucna se ale mírně zlepšila. Ukázaly to pondělní údaje německého institutu Ifo.

Souhrnný index podnikatelské nálady v dubnu klesl na 106,6 bodu z březnových 106,7 bodu. Průzkum je založen na dotazech u zhruba 7000 německých firem. Analytici oslovení agenturou Reuters však očekávali zvýšení na 107 bodů.

Ekonom institutu Ifo Klaus Wohlrabe prohlásil, že důvěra firem v ekonomiku je nadále dobrá. Manažeři však mají obavy ohledně slábnoucího vývozu, spojeného se zpomalením hospodářského růstu v USA a v Číně.

"Nálada v ekonomice je dobrá, ale ne euforická," řekl Wohlrabe agentuře Reuters. "Ekonomiku nadále podporuje spotřeba," uvedl také.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za poklesem dubnového indexu stojí horší nálada ve velkoobchodu i v maloobchodu. Oproti tomu ve zpracovatelském sektoru a ve stavebnictví se nálada zlepšila.

Největší evropská ekonomika loni zrychlila růst na 1,7 procenta z tempa 1,6 procenta v předešlém roce a zaznamenala nejlepší výkon za čtyři roky. V loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostla německá ekonomika v mezičtvrtletním srovnání o 0,3 procenta, což bylo stejně jako v předešlém kvartále.

Institut předpokládá, že v prvním čtvrtletí stoupne ekonomika o 0,6 procenta. Ve druhém kvartále její růst zpomalí na 0,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru