České firmy by se mohly podílet na obnově Sýrie, zničené válečným konfliktem. Během setkání se zástupci Hospodářské komory to uvedl náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád. Podle něj bude v následujících letech země potřebovat pomoc prakticky ve všech sektorech, zejména v obnově infrastruktury. V tiskové zprávě to uvedla Hospodářská komora.

Jde například o rekonstrukci železniční, silniční a letištní infrastruktury, o dodávky lokomotiv, zemědělských strojů, malotraktorů či výrobních linek v oblasti mléčné výroby. Vysoká poptávka bude po čističkách odpadních vod, zdravotnickém vybavení a výrobcích farmaceutického průmyslu. Sýrii existuje i řada českých projektů, na které by bylo možné navázat.

Sýrie patřila k nejbližším spojencům Československa v oblasti Blízkého vchodu a dodnes má Česká republika podle komory v zemi dobré jméno. V posledních předválečných letech české firmy získaly významné zakázky zejména v oblasti petrochemie. Například společnost Plynostav Pardubice v roce 2011 předala 63 kilometrů dlouhý úsek plynovodu spojujícího Halab (dříve Aleppo) s tureckou hranicí.

Tradičním českým zástupcem na syrském trhu byla společnost Technoexport, která nabízí expertní služby a v Damašku měla obchodní zastoupení. K dalším velkým českým dodavatelům do Sýrie před válkou patřily firmy Škoda Auto, ČKD DIZ a Prokop Engineering.

Mikdád se během návštěvy Česka ve čtvrtek setkal také s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Čeští politici s Mikdádem hovořili také o aktuální situaci v Sýrii. Zaorálek vyzval syrskou vládu, aby se zasadila o nalezení konsenzu v rámci ženevských mírových jednání, která začala v lednu a účastní se jich jak vládní delegace, tak zástupci opozice.