Akcionáři České spořitelny v pátek na valné hromadě schválili výplatu hrubé dividendy 84,20 koruny na akcii. Celkově bude na dividendách vyplaceno 12,8 miliardy korun. Téměř celá tato částka poputuje do rakouské Erste Group, která má ve spořitelně podíl téměř 99 procent. V roce 2015 činila dividenda 75 korun na akcii, celkem firma vyplatila 11,4 miliardy korun.

Dividendu dostane akcionář, který akcie vlastnil k pátečnímu dni. Zbytek zisku, který nebude vyplacen na dividendách, navrhlo představenstvo použít pro výplatu distribuce z vedlejšího kapitálu (0,7 miliardy korun) a navýšení vlastního kapitálu (formou nerozděleného zisku).

České spořitelně klesl loni čistý zisk meziročně o 5,2 procenta na 14,3 miliardy korun. Důvodem byly klesající provozní výnosy a mírný růst provozních nákladů. ČS je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů. Akcie mateřské společnosti Erste Group se obchodují na pražské burze.

Novým členem dozorčí rady byl v pátek zvolen Petr Bráveka, opětovně byli zvoleni Stefan Doerfler a Maximilian Hardegg. Novým členem výboru pro audit byl zvolen Pavel Závitkovský. Externím auditorem pro rok 2016 zůstává společnost Ernst & Young Audit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru