Zisk společnosti General Electric (GE) vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku o pět procent. Výsledky, které firma v pátek zveřejnila, tak překonaly očekávání analytiků. Tržby GE naopak poklesly o jedno procento na 27,8 miliardy dolarů (669 miliard korun), což vyvolalo otázky o tom, zda se firmě podaří naplnit svůj letošní cíl, který počítá s růstem tržeb od dvou do čtyř procent.

Někteří analytici oslovení agenturou Reuters tvrdí, že čtyřprocentní růst tržeb bude pro GE letos těžko dosažitelný. Může za to především stagnující poptávka po ropných a plynových aktivitách společnosti.

"Podmínky v oblasti ropy a plynu jsou náročné," řekl šéf GE Jeff Immelt s tím, že to společnost byla vždy "schopna kompenzovat lepším výkonem napříč portfoliem."

GE vykázala v prvním kvartále zisk ve výši 21 centů za akcii, když analytici oslovení Thomson Reuters očekávali průměrně pouze 19 centů.

Konglomerát GE se v poslední době snaží zbavit svých finančních aktivit a více se zaměřit na své průmyslové podnikání, jako letectví a energie. Na prodej tedy bude i česká dcera GE Money Bank. S jejími akciemi by se na pražské burze mělo začít obchodovat do konce června. Banka, která má v Česku přes milion klientů, v roce 2015 vytvořila zisk 4,5 miliardy korun.

Firma zároveň pokračuje v budování digitální divize. V lednu oznámila, že po více než 40 letech přesune ústředí z Bostonu do Fairfieldu v americkém státu Connecticut. Doufá, že jí to pomůže v nabírání nových softwarových inženýrů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru