Německému automobilovému koncernu Daimler klesl provozní zisk v prvním čtvrtletí o devět procent, navzdory novému prodejnímu rekordu v Číně. Výrobce luxusních osobních automobilů Mercedes-Benz utrácel peníze na uvedení nového verze luxusního sedanu na trh. Na výsledcích se podepsal i nepříznivý vývoj směnných kurzů.

Provozní zisk EBIT z pokračujících činností klesl ve čtvrtletí na 2,68 miliardy eur (72,4 miliardy korun). Analytici v průzkumu agentury Reuters počítali s výsledkem 2,6 miliardy eur. Čistý zisk se snížil o 32 procent na 1,4 miliardy eur. Nedosáhl tak na odhady expertů, kteří jej v průzkumu společnosti FactSet odhadovali na 1,7 miliardy eur. Tržby stouply o dvě procenta na 35 miliard eur.

Automobilka oznámila, že na čtvrtletních výsledcích se podepsaly nepříznivé kurzové změny a odpis způsobený snížením hodnoty podílu v partnerské čínské automobilce BAIC Motor. Automobilka rovněž zvyšovala náklady, aby připravila svoje výrobní závody na uvedení nové verze sedanu třídy E na trh.

Finanční ředitel Bodo Uebber uvedl, že druhá polovina roku by pro automobilku měla být lepší, protože se rozběhne prodej nových sedanů třídy E.

Daimler doufá, že do konce tohoto desetiletí předstihne domácí konkurenty Audi a BMW a získá vedoucí postavení na světovém trhu s luxusními automobily. Koncern vyrábí kromě osobních automobilů i nákladní vozy, v jejichž produkci je světovou jedničkou.

Za celé čtvrtletí skupina prodala 683 885 osobních a nákladních vozů, o sedm procent více než před rokem. Odbyt v divizi osobních automobilů Mercedes-Benz Cars stoupl o osm procent na 496 756 aut. Jenom v Číně se prodej mercedesů zvýšil o 36,4 procenta.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Kvartální výsledky ale podle agentury Bloomberg zastínilo čtvrteční sdělení automobilky, že zahájila vyšetřování ohledně svého způsobu certifikace výfukových emisí naftových motorů v USA. Akcie koncernu se dopoledne propadly o více než pět procent. Před začátkem hlavní obchodní fáze ztrácely dokonce přes sedm procent.

Uebber se k příčinám vyšetřování odmítl zevrubněji vyjádřit. "Nemůžeme jít do podrobností," řekl podle Reuters novinářům. Firma ve čtvrtek uvedla, že s úřady spolupracuje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru