Drobné platby svým přátelům teď můžete poslat jednoduše přes mobilní telefon. Nemusíte se přitom přihlašovat do mobilního bankovnictví a složitě zadávat číslo jejich účtu. Peníze si jednoduše vyzvednou díky SMS, kterou jim pošlete. Tak lze stručně popsat novou aplikaci Friends 24, kterou spustila Česká spořitelna.

Na straně odesílatele ji mohou využívat jen klienti spořitelny, stažení aplikace je zdarma. Příjemce ale může mít účet v kterékoliv tuzemské bance, aplikaci nepotřebuje. Odchozí platba stojí stejně jako v internetovém bankovnictví – standardně tedy pět korun; konkrétní cena ale může být nižší podle toho, jaké "balíčky" klient využívá.

Po přihlášení do aplikace zadá odesílatel jen částku a vybere způsob přenosu – obvykle SMS, e-mail nebo některý z messengerů. Adresátovi odešle předvyplněný vzkaz s odkazem (URL). Ten si jej pak otevře a vyplní číslo svého účtu – to přitom stačí jen při první platbě, pro příště už si ho aplikace zapamatuje. Jednorázově lze poslat maximálně 1000 korun, dalším limitem je pak částka 10 tisíc korun za den. Kdo chce, může platbu zabezpečit vzájemně domluveným heslem.

"Za aplikací stojí náš interní vývojářský tým a za její zabezpečení ručíme my i aplikační obchody jako Google Play a App Store," říká mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Služba nepřímo navazuje na ambiciózní projekt platebního systému Mobito, jehož povoz ukončila spořitelna na konci loňského roku. Systém Mobito založili v roce 2012 všichni tři mobilní operátoři a čtyři banky (Česká spořitelna, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a GE Money Bank), nezískal ale dostatečný počet uživatelů a zůstal ztrátový.

Službu aktivně využívalo jen kolem 10 tisíc lidí. Oproti nové aplikaci Friends 24 umožňovala i platby u některých obchodníků a nabízela také funkci elektronické peněženky.

V Česku fungují i mezinárodní platební systémy MasterPass (MasterCard Mobile) či PayPal nebo tuzemský PaySec, za nímž stojí ČSOB.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru