Míra nezaměstnanosti na Slovensku v březnu meziměsíčně klesla na 9,89 procenta, a poprvé od února 2009 se tak dostala pod hranici deseti procent. Informovalo o tom slovenské ústředí práce, které v zemi zastřešuje pracovní úřady.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli nastoupit do práce, se v březnu snížil na 269 tisíc zhruba z 274 tisíc osob v únoru. Meziročně ubylo v zemi 57 tisíc nezaměstnaných. V březnu se nezaměstnanost na Slovensku snížila šestým měsícem po sobě, na sedmiletém minimu byla již v předchozím měsíci.

Snížení míry nezaměstnanosti pod hranici deseti procent a vytvoření 100 tisíc nových pracovních míst slíbila ve svém programovém prohlášení nová koaliční vláda premiéra Roberta Fica, která nastoupila do úřadu po březnových volbách. Opozice zmiňovaný cíl označila za málo ambiciózní.

Navzdory zlepšování situace na slovenském trhu práce je nezaměstnanost v zemi dlouhodobě vyšší než průměr v celé EU, ve které míra nezaměstnanosti v únoru činila 8,9 procenta.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Vysoká nezaměstnanost byla po vypuknutí globální ekonomické krize jedním z největších hospodářských problémů Slovenska. Od roku 2009 počet nezaměstnaných v zemi rostl a ještě na začátku roku 2013 míra nezaměstnanosti dosahovala téměř 15 procent.

Situace na slovenském trhu práce se pak podle odborníků zlepšila díky zrychlování tempa ekonomického růstu, státním dotačním programům na podporu zaměstnávání vybraných skupin obyvatelstva a také po změně metodiky vykazování nezaměstnanosti.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru