Vědci v Česku nadprůměrně publikují, ale podprůměrně patentují. "Ačkoliv v tuzemsku teče do vědy a výzkumu v poměru k hrubému domácímu produktu více peněz než ve většině zemí Evropy, efektivita jejich využití pokulhává," uvedl analytik České spořitelny Jan Jedlička na konferenci Inovace, kterou uspořádala Erste Corporate Banking na půdě akcelerátoru xPORT Vysoké školy ekonomické v Praze. Přitom právě úspěšné inovace ve firmách mohou vést ke zvýšení mezd a obecně i životní úrovně.

"Česko je ve fázi transformace. Už neplatí, že jsme jen montovnou Evropy. Stále více výrobků se tady i vyvíjí, budujeme informační společnost a znalostní ekonomiku. Ale pořád jsme uprostřed procesu," říká Jedlička, který je jedním z autorů Erste Inovačního barometru. Tento žebříček srovnává země unijní osmadvacítky pomocí devíti kritérií a z nich odvozuje takzvaný inovační potenciál. Česko se ve srovnání letos umístilo na 16. místě. Za posledních pět let se sice posunulo o tři příčky výše, ale v rámci EU patří stále k horšímu průměru.

V článku se dále dozvíte

  • Už nejsme jenom montovna, stále více výrobků se v Česku i vyvíjí.
  • Přesto máme co dohánět, zaznělo na konferenci o inovacích.
  • V tuzemsku chybí především investice do start-upů a do vzdělávání.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.