Čistý zisk americké banky Goldman Sachs Group se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 56 procent na 1,2 miliardy dolarů (28,6 miliardy korun). Na hospodářské výsledky podniku měly negativní vliv výkyvy na finančních a komoditních trzích.

Celkové příjmy společnosti klesly o 40 procent na 6,4 miliardy dolarů. Dostaly se tak na nejnižší úroveň od třetího čtvrtletí 2011. Zisk na akcii se snížil na 2,68 dolaru z 5,96 dolaru před rokem. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali v průměru na 2,45 dolaru.

Společnost Goldman Sachs byla podobně jako další banky zasažena poklesem cen ropy a dalších komodit, obavami o čínskou ekonomiku a nejistotou ohledně vývoje úrokových sazeb ve Spojených státech.

Příjmy z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami se propadly téměř o polovinu na 1,66 miliardy dolarů. Jejich podíl na celkových příjmech banky tak činil pouze 26 procent ve srovnání se zhruba 40 procenty v dobách před příchodem finanční krize.

Příjmy z investičního bankovnictví, které zahrnuje poradenství pří fúzích a akvizicích či při emisích akcií a dluhopisů, klesly o 23 procent na 1,46 miliardy dolarů.

Goldman Sachs se podobně jako konkurenti snaží pokles příjmů kompenzovat snižováním výdajů. Provozní náklady banky v prvním čtvrtletí klesly o 29 procent na 4,76 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru