Zemětřesení na japonském ostrově Kjúšú, z nichž nejsilnější dosáhlo síly 7,3 stupně, si minulý týden vyžádala nejméně 42 obětí na životech. Na místě jsou ale stále pohřešovaní. S dalšími deseti lidmi se zatím nepodařilo navázat spojení.

Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že prioritou před infrastrukturou je nyní záchrana případných přeživších. "Stále ještě jsou pohřešováni někteří lidé. Chceme vyvinout maximální úsilí a v první řadě zachránit lidské životy," prohlásil Abe před parlamentem. Záchranáři bojují s časem i proto, že meteorologové předpovídají silné deště, které patrně dále zhorší stabilitu půdy a sutin, napsala agentura AP. 

Do distribuce humanitární pomoci se zapojila i americká armáda, která letecky dopravila do zasažené odlehlé oblasti na jihu Japonska vodu, potravinové balíčky a další nejnutnější potřeby. Zásilka, zahrnující rovněž stany či mobilní toalety, mířila do dvanáctitisícového města Minamiaso, jehož části jsou odříznuty od okolí kvůli sesuvům půdy a poškození silnic a mostu.

Japonsko, zemětřesení

Místní obyvatelé zde ze židlí vytvořili obří nápis SOS, aby je vojáci ze vzduchu dobře viděli.

Někteří z asi 180 tisíc evakuovaných lidí si stěžují, že zásobování potravinami je nedostatečné a že trpí hlady. "Včera jsem měl k jídlu jen kousek tofu a jeden rýžový knedlíček," prohlásil starosta jednoho z postižených měst. "Největší naší starostí je teď jídlo," dodal.

"Snažím se zapomenout na to, co se stalo s mým domovem, který je teď úplně srovnaný se zemí.", říká jeden z evakuovaných jednašedesátiletý Yoshitada Shimamura. "Jsem šťastný, že jsem našel plechovku plynu, díky které sobě a ostatním můžu ohřát jídlo." V evakuačním táboře není dostatek jídla pro všechny. Přednost mají děti a senioři, píše CNN.

"Byl to zázrak," říká Kiyomi Matsuoka. Jejímu otci se podařilo vyškrábat z trosek rodinného domu a společného podniku. "Tomuto obchodu jsme se věnovali více než čtyřicet let. Postavím rodinný podnik znovu, ať se děje cokoli." říká.