Tržby a zisk amerického výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo v prvním čtvrtletí klesly. Výnosy klesly už šesté čtvrtletí za sebou, což je důsledek silného kurzu dolaru a slabosti trhů v Evropě a Latinské Americe, uvedla v pondělí společnost PepsiCo.

Celkové tržby společnosti se proti prvnímu čtvrtletí loňského roku snížily o tři procenta na 11,9 miliardy dolarů (285 miliard korun). V oblasti Evropy a subsaharské Afriky se výnosy snížily o 9,1 procenta na 1,4 miliardy dolarů a v Latinské Americe se propadly o 26,3 procenta na 1,04 miliardy dolarů.

Silný dolar, který snižuje dolarovou hodnotu tržeb mimo USA, oslabil celkové tržby společnosti o 4,5 procenta. Průměrná hodnota dolaru proti koši měn za čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostla o 2,6 procenta.

Čistý zisk PepsiCo klesl o 24 procent na 831 milionů dolarů. Čistý výsledek snížil odpis firemního podílu v čínsko-japonském společném podniku Tingyi-Asahi Beverages Holding, uvedla firma podle agentury Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru