Z-group Steel Holding a.s., čtvrtá největší ocelářská skupina v Česku, je po předloňské ztrátě opět v zisku, který za minulý rok dosáhl téměř 40 milionů korun. Skupina zvýšila meziročně tržby o devět procent na 2,5 miliardy korun. Oceli vyrobila oproti roku 2014 o 19 procent více. Řekl to Miroslav Slaný, mluvčí skupiny českého průmyslníka Zdeňka Zemka, která považuje loňské výsledky v celosvětové ocelářské krizi za úspěch.

Ocelářské a železárenské závody v Hrádku u Rokycan, v Chomutově a ve Veselí nad Moravou vyrobily a zpracovaly za loňský rok 162 tisíc tun oceli, meziročně o 19 procent více.

"Holdingu se daří odstraňovat ztráty způsobené především rozsáhlou havárií v chomutovských válcovnách (z konce roku 2014), které zcela zastavily výrobu na tři měsíce," uvedl mluvčí. Havárie způsobila za předloňský rok ztrátu 150 milionů korun a propad tržeb o 800 milionů korun. Znamenala i snížení produkce a částečně zastavení ocelárny v Hrádku, kde se pro Chomutov vyrábí ocelové ingoty. Tříměsíční výpadek chomutovského závodu měl vliv i na loňské hospodaření.

Podle majitele a předsedy představenstva Zdeňka Zemka způsobil holdingu další komplikace dramatický pokles spotřeby trubek pro ropný průmysl způsobený nízkou cenou ropy, který stále trvá. Z-group dodává ropnému průmyslu velkou část produkce.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru