Výdaje čínských turistů za luxusní zboží v zahraničí se v březnu snížily o 24 procent. Zaznamenaly tak první pokles od roku 2010, kam sahají záznamy. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů společnosti Global Blue, která turistům zprostředkovává vracení daně z přidané hodnoty (DPH).

K poklesu výdajů čínských turistů velkou měrou přispěl více než třetinový propad v Evropě. Teroristické útoky v Paříži a Bruselu totiž některé turisty od návštěvy tohoto kontinentu odradily.

Výdaje ruských turistů se v březnu podle Global Blue propadly o 22 procent. Za jejich poklesem stojí výrazné oslabení rublu a recese ruské ekonomiky. Ta se potýká s nízkými cenami ropy i s negativními dopady sankcí uvalenými na Moskvu západními zeměmi kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Celkové turistické výdaje za luxusní zboží se v březnu snížily o 14 procent po únorovém nárůstu o čtyři procenta. Údaje firmy Global Blue nicméně nezahrnují útratu turistů ve Spojených státech, Hongkongu a Dubaji, kde nefunguje systém vracení DPH.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru