Americké bance Citigroup klesl v prvním čtvrtletí zisk o 27 procent na 3,5 miliardy dolarů (83,8 miliardy korun). Přispěl k tomu hlavně slabší výkon v divizi obchodování a investičního bankovnictví. Výsledky však překonaly očekávání analytiků. Vyplývá to z pátečního prohlášení banky.

Zisk na akcii činil 1,1 dolaru. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali zisk jen 1,03 dolaru na akcii. Příjmy klesly o 11 procent na 17,56 miliardy dolarů, také však překonaly odhady analytiků.

Loni Citigroup vykázala nejvyšší roční zisk téměř za desetiletí a její roční výdaje byly nejnižší za více než desetiletí. Ve středu se Citigroup stala jedinou z osmi velkých amerických bank, které americké úřady schválily plány na přežití v době krize.

Na pokles zisku v letošním roce měl vliv také nárůst rezerv na pokrytí ztrát z půjček v energetickém sektoru. Bance rovněž stouply náklady v souvislosti s omezením některých aktivit.

Citigroup je třetí z pětice největších amerických bank, která tento týden zveřejnila výsledky hospodaření. Pokles jejího zisku je zatím nejvyšší. Zisk JPMorgan Chase se snížil o sedm procent a zisk Bank of America o 18 procent.

Akcie Citigroup od počátku letošního roku oslabily o 13 procent. To je více než pokles indexu bankovních společností KBW, který se za stejnou dobu snížil o osm procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru