Panama se rozhodla připojit ke globálnímu standardu o automatické výměně informací v oblasti daní. Prohlásil to v noci na pátek šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) José Ángel Gurría. Obrat v postoji Panamy je podle něj příznivým důsledkem kauzy takzvaných Panamských dokumentů o údajných převodech peněz světových prominentů do daňových rájů.

Rozhodnutí připojit se ke společnému standardu o oznamování informací v daňových záležitostech ohlásila Panama ve čtvrtek, prohlásil Gurría na tiskové konferenci během jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky.

"Pokud tomu tak je, ... je to skutečně dobrá zpráva a my tento krok přivítáme. Byla by to jiskřička naděje v tomto případu," uvedl Gurría podle agentury Reuters.

Kauza Panama Papers propukla poté, co několik předních světových médií zveřejnilo tento měsíc na 11 milionů dokumentů poradenské firmy Mossack Fonseca sídlící v Panamě. Údajně z nich vyplývá, že firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Společný standard pro oznamování informací v daňovém styku má vstoupit v platnost v příštím roce. K iniciativě se připojilo 90 zemí. Panama celosvětovému tlaku na větší transparentnost dosud odolávala, řekl také Gurría.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Jsme připraveni okamžitě a kompletně uvést do praxe automatickou výměnu informací na bilaterální úrovni," řekla podle agentury DPA panamská ministryně zahraničí Isabel de Saint Maloová. Panamská vláda ve čtvrtek také oznámila, že zpřísní kontroly právnických společností fungujících v zemi, aby zabránila praní špinavých peněz a daňovým únikům, uvedla agentura AFP.

Na výměně informací se ve světle kauzy dohodly také daňové úřady a úřady pro vymáhání práva pěti největších evropských ekonomik, tedy Británie, Francie, Itálie, Německa a Španělska. Podle nové dohody budou mezi sebou sdílet informace ohledně registrů skutečných majitelů firem, které ukazují, kdo aktiva doopravdy vlastní, uvedl server BBC.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru