Čistý zisk americké letecké společnosti Delta Air Lines v prvním čtvrtletí díky levnému benzinu vzrostl meziročně o 27 procent na 946 milionů dolarů (22,7 miliardy korun). Výnosy ale mírně klesly, sdělil ve čtvrtek přepravce.

Delta utratila za palivo v prvním čtvrtletí o zhruba 700 milionů dolarů méně než před rokem. Kompenzovala tím vliv zvýšení výdajů na pracovní sílu, uvedla agentura AP.

Výnosy klesly o jedno procento na 9,25 miliardy dolarů, což byl důsledek snížení pozorně sledovaného ukazatele výnosů na zákazníka. Firma předpověděla, že ve druhém čtvrtletí se tento ukazatel znovu zhorší, a naznačila, že pokud se brzy dostatečně nezlepší, mohla by omezit počty letů.

Letečtí přepravci v poslední době díky téměř dvouletému propadu cen ropy dosahují rekordních zisků. Ceny ropy jsou nyní asi 60 procent pod maximy z poloviny roku 2014, z únorových 12letých minim ale oživily o více než polovinu, což by mohlo výsledky leteckých společností znovu podkopat.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Aeroliniím se také zvyšují náklady na zaměstnance, kteří se museli v minulých letech kvůli krizi a drahé ropě uskrovnit. Klesají navíc ceny letenek a poptávku po přepravě oslabují teroristické útoky v Evropě a virus zika na západní polokouli.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru