České firmy si již delší dobu stěžují na nedostatek pracovních sil a připomínají, že migrace by mohla jejich situaci alespoň částečně vyřešit. Ministerstva sice vedou několik pilotních programů, ale příchod 70 tisíc dělníků, jak by si firmy přály, je dle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) nereálný.

"Problém je v tom, že odbory to nechtějí. Bojí se, že se tím oslabí jejich pozice pro zvyšování mezd," uvádí Mládek jednu z překážek.

Jedním dechem ale dodává, že je to postoj legitimní, zejména co se týče nekvalifikovaných dělníků z ciziny. Nejdříve je podle něj potřeba myslet na to, aby měli práci čeští občané, a teprve poté lze řešit cizince. Jako příklad dává kanadský Quebec. "Tam natvrdo uchazeče obodují. Čím vzdělanější, mladší a zdravější, tím větší naděje na přijetí. Ostatní nekompromisně vrací domovské zemi," přibližuje v rozhovoru pro HN ministr tamní mechanismus pro přijímaní pracovních sil.

HN: Exportéři si stěžují na nedostatek pracovních sil – má chybět až 70 tisíc dělníků. Chtějí pomoct s "dovozem" pracovní síly ze zahraničí. Pomůžete jim?

Ten nedostatek vnímám, ale ne úplně stejně. Tlačíme na jiná ministerstva, aby se usnadnil příchod zaměstnanců. Existuje pilotní program pro 500 vysoce kvalifikovaných lidí a teď je další program pro příchod 5000 středně vzdělaných lidí. Největší zájem je ze zemí jako Ukrajina, Moldávie, Bělorusko a další. Tam je to nejjednodušší a nejlépe absorbovatelné.

HN: Proč příchod kvalifikovaných lidí vázne?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru