Na pražské klinice Iscare lékaři provedli dvě úspěšné implantace protézy penisu. Je to poslední možnost, jak navrátit potenci mužům, u nichž nezabírají tradiční způsoby léčby. Klinika je součástí zdravotnického holdingu FutureLife, který vlastní přes investiční fond Hartenberg ministr financí Andrej Babiš. Vedení kliniky o operacích, které proběhly v březnu, informovalo tento týden.

Cena implantátu a jeho “instalace” je na klinice Iscare možná za 275 tisíc korun. “Letos bychom chtěli poskytnout možnost operativní léčby erektilní dysfunkce zhruba 20 pacientům,” řekl finanční ředitel Martin Lambert. Oproti Francii nebo Španělsku není léčba hrazena ze zdravotního pojištění.

Podle statistik od výrobce penilních protéz AMS se v roce 2014 nejvíce operací provedlo v Německu - kolem pěti set. Ceny operací se ve státech západní Evropy pohybují mezi 15 a 20 tisíci eur. Díky tomu je nabídka české kliniky téměř o polovinu levnější.

“Ve střední a východní Evropě jsme jediné zařízení,” řekl Lambert, který očekává, že i kvůli ceně budou nabídky využívat pacienti ze západní Evropy. Klinika Iscare ale nepředpokládá, že se tyto zákroky stanou hlavní součástí jejího byznysu. Letošní obrat by se pohyboval v řádů milionů korun. Největší zisk má z plastických operací, léčby neplodnosti a bariatrie.

150 milionů mužů s problémy

Na celém světě trpí poruchami erekce až 150 milionů mužů. Do roku 2025 se má kvůli rychlejšímu způsobu života tento počet zdvojnásobit. Nejčastější příčinou bývá cévní porucha, většinou kvůli dlouhodobě vysokému krevnímu tlaku, cukrovce nebo vysoké hladině krevních tuků. Typickými pacienty jsou muži nad čtyřicet let, kteří již neúspěšně vyzkoušeli jiné možnosti léčby, například pomocí tablet. 

Dvouhodinová operace, která pacientovi do penisu umístí pumpu, je nevratná. Pacient už potom nikdy žádnou spontánní erekci mít nemůže. Po výkonu zůstává pacient jeden až dva dny na klinice.

Pracovní neschopnost ale trvá až dva týdny. “Čtvrtý až osmý týden po operaci je možné pumpu poprvé aktivovat,” řekl chirurg Libor Zámečník, který operaci spolu s kolegou Lukášem Bittnerem vedl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru