Tempo deflace na Slovensku v březnu zrychlilo. Spotřebitelské ceny v meziročním srovnání klesly o půl procenta, v únoru byly nižší o 0,4 procenta. Informoval o tom ve čtvrtek slovenský statistický úřad.

Ceny zboží a služeb na Slovensku se ve třetím měsíci tohoto roku snížily výrazněji, než očekávali analytici. Ti v průměru odhadovali, že deflace se udrží na únorové úrovni.

V březnu na rozdíl od února klesly na Slovensku v porovnání se stejným obdobím loňského roku ceny potravin, které mají značný podíl na spotřebitelském koši.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v březnu nezměnily, v únoru o 0,1 procenta vzrostly.

Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce roku 2014. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic, a to kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost. Deflace ale zatím neměla výraznější vliv na výkonnost slovenské ekonomiky, nezaměstnanost je v zemi na dlouhodobých minimech.

Slovenská centrální banka (NBS) ve své poslední prognóze z března odhadla, že Slovensko se vymaní z deflace až příští rok. Předtím očekávala návrat k inflaci již letos.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru