České průmyslové firmy si stěžují na nedostatek zaměstnanců a nové hledají jen marně. Nepomáhá ani růst mezd. Zatímco dříve chyběli hlavně vzdělaní odborníci, nyní je málo i dělníků.

"Situace už překročila všechny meze, hrozí kolaps průmyslu, což může na dlouhou dobu poškodit celou naši ekonomiku," obává se místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle jejích odhadů na trhu chybí 70 tisíc dělníků.

Nejvážnější je situace v regionech s nízkou nezaměstnaností.

Ve 27 okresech je nyní nezaměstnanost pod hranicí pěti procent, což je podle Daňka množství lidí, které pracovat nikdy nebude.

Exportéři se domnívají, že to nejvíce dopadá na malé a střední podniky. Ty zaměstnávají 60 procent lidí a tvoří třetinu ekonomiky. "Tyto firmy jsou brutálně okrádány velkými podniky se zahraničními vlastníky o své zaměstnance," popisuje Daněk to, na co si členové asociace stěžují.

Údajně dochází i k tomu, že velké firmy zaměstnance doslova kradou před začátkem směny. A ti pak do práce nenastoupí a zakázky nabírají zpoždění.

Firmy tak chtějí po vládě, aby urychlila přijímání zahraničních zaměstnanců. Chtějí, aby nabídka práce a dokumenty o vzdělání a trestní bezúhonnosti v jazyce žadatelů stačily k tomu, aby dostali pracovní vízum na tři měsíce. Pokud by s pracovníkem nebyly problémy, jeho povolení by se automaticky prodlužovalo.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

"V tuto chvíli se to jeví jako nejrychlejší a nejúčinnější pomoc našemu průmyslu," říká šéf Asociace exportérů Jiří Grund. Ten bude ve čtvrtek přesvědčovat na exportním fóru ředitele odboru migrační a azylové politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana, aby jim stát vyšel vstříc.

Podobný tlak ale firmy na stát vyvíjely i v období rychlého ekonomického růstu a mizivé nezaměstnanosti v roce 2007.

Tehdejší uvolnění pracovního trhu cizincům ale prakticky těsně předcházelo hospodářské krizi, která způsobila, že nově příchozí cizinci tu okamžitě přišli o práci, jejich povolení k pobytu ale trvalo.

Stát potom kvůli rostoucí nezaměstnanosti vydávání pracovních povolení komplikoval. Firmy proto nyní chtějí, aby povolení k pobytu nově končilo s koncem pracovního poměru.