Záměr Energetického a průmyslového holdingu (EPH) prodat podíly v nejcennějších částech skupiny nabízí neobvyklou investiční příležitost. Celý proces uvedení infrastrukturní dcery EPH nazvané EPIF na burzu bude velmi rychlý, s akciemi by se podle v úterý zveřejněných informací mělo obchodovat už za měsíc.

Investoři se proto shání po co nejpodrobnějších informacích. Šéf holdingu Daniel Křetínský, který je třetinovým akcionářem EPH, v e-mailovém rozhovoru pro HN vysvětluje podrobnosti úpisu, záměry EPIF a odpovídá i na otázky týkající se kondice celé skupiny a na to, jaké má záměry s dividendami.

HN: V souvislosti s EPH se již dlouhé roky hovoří o předlužení. Po loňských nákupech na Slovensku, v Británii či Itálii se nyní rýsuje koupě Vattenfallu a mluví se i o Polsku. Jaké je nyní zadlužení skupiny? 

Hovořit v souvislosti s EPH o předlužení je skutečně mylné, jde o jakýsi mýtus, který od sebe čeští novináři vzájemně opisuji. Realitu nakonec velmi záhy všichni uvidíme.

Drtivá většina dluhu EPH je právě v části EPIF a je spojena s infrastrukturními aktivy; prodej podílu na EPIF ukáže, jak velká nadhodnota nad úroveň dluhu v EPIF leží. Z pohledu srovnání platí, že ‎v evropském kontextu obdobných infrastrukturních společností patří zadlužení EPIF měřeno poměrem čistého dluhu k hrubému provoznímu zisku EBITDA, tzv. leverage (tedy páku, pozn. red.), mezi nejnižší.

HN: A jak je na tom skupina jako celek?

Co se týká EPH jako celku, jednak dluh mimo EPIF není robustní a jednak zadlužení zbývajících neinfrastrukturních aktiv je i podle poměrových ukazatelů velmi nízké. Jinými slovy dluh na infrastrukturní části je absolutně přiměřený a na zbytku velmi nízký. Tato slova mohu podpořit i údajem o celkovém zadlužení.

Z regulatorních důvodů sice ještě nemůžeme publikovat přesná čísla za rok 2015, mohu však naznačit, že leverage celku EPH na konsolidované bázi je zřetelně pod trojnásobkem EBITDA (zisk před započtením úroků, amortizace a daní, pozn. red.), což je opět v porovnání s integrovanými evropskými energetikami jasně podprůměrná hodnota.

HN: Co bylo hlavním motivem pro rozhodnutí, že nabídnete podíl v EPIF investorům na burzách?

EPIF je unikátním souborem regulovaných a kontrahovaných infrastrukturních aktiv, které generují v dlouhodobém časovém horizontu stabilní a predikovatelné výnosy. Všechna aktiva jsou velmi dobře zainvestována a ve velmi dobrém technickém stavu, proti standardu odvětví tak vyžadují jen nízké kapitálové investice. Věříme, že o tento typ investice bude mezi investory zájem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru