Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled světové ekonomiky na letošní i příští rok.

Letos čeká jen mírné zrychlení globálního růstu na 3,2 procenta z loňského tempa 3,1 procenta, zatímco ještě v lednové prognóze odhadoval růst na 3,4 procenta a loni v říjnu na 3,6 procenta. Fond v úterním pololetním výhledu rovněž upozornil, že období pomalého růstu je už příliš dlouhé a světovou ekonomiku to vystavuje řadě rizik.

Šéfka MMF Lagardeová o pomoci Řecku: Země nemá důvěryhodný program, který by byl pro fond přijatelný - čtěte ZDE

České republice fond předpověděl v letošním roce prudké zpomalení růstu na 2,5 procenta z loňského tempa 4,3 procenta, což je v souladu s odhady českých státních institucí. Loni v říjnu MMF odhadoval pro Česko růst o 2,6 procenta. Na příští rok měnový fond očekává další mírné zvolnění tempa růstu na 2,4 procenta.

"V samotné české ekonomice se nebude opakovat výrazné čerpání prostředků z fondů EU, které napomohlo k excelentně silnému růstu HDP v roce 2015 a taktéž se bude postupně vyčerpávat pozitivní dopad předchozího oslabení koruny," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Podle jeho odhadu letos česká ekonomika stoupne o 2,2 procenta.

Jáč dále doplnil, že prognóza z dílny MMF nepřináší zásadní překvapení. "Nicméně jde asi o nejkomplexnější obrázek situace v globální ekonomice a stejně tak jejího výhledu," dodal.

Na příští rok měnový fond odhaduje zrychlení tempa růstu globální ekonomiky na 3,5 procenta, což je rovněž mírně pod lednovým odhadem. V lednové aktualizaci podzimního výhledu fond zhoršil odhad růstu na příští rok na 3,6 procenta z říjnových 3,8 procenta. V úterý tak MMF snížil globální výhled počtvrté za poslední rok.

"Nižší růst znamená menší prostor pro chyby," uvedl v úterý hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld. "Přetrvávající pomalý růst má škodlivé dopady na potenciální produkci, a tím i na poptávku a investice," dodal.

Kdyby růst dál zpomaloval, mohlo by to podle něj vyvolat takzvanou "sekulární stagnaci", což je situace, kdy slabý růst vytváří deflační tlaky, což pak podkopává budoucí produkci.

Proti poslednímu odhadu fond mírně zhoršil i výhled růstu ve vyspělém světě. Americká ekonomika si letos udrží tempo 2,4 procenta, zatímco eurozóna mírně zpomalí na 1,5 procenta a růst v Británii sestoupí pod dvě procenta. Japonsko bude letos dál růst velmi slabě, příští rok u něj čeká fond dokonce mírný pokles.

Ke světovému růstu budou nadále nejvíce přispívat rozvíjející se ekonomiky, i jejich výhled je však celkově horší.

Skupina jako celek tento rok vykáže růst mírně nad čtyřmi procenty a příští rok se čeká zrychlení na 4,5 procenta.

Napřesrok přispěje k jejímu posílení zejména předpokládané oživení Ruska z hluboké recese a ukončení propadu v Brazílii.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Čína, která je po USA druhou největší ekonomikou světa, bude dál zpomalovat. Z loňského tempa 6,9 procenta letos zvolní na 6,5 procenta a příští rok se její růst přiblíží šesti procentům. Expanze v Indii naopak dosáhne 7,5 procenta a zrychlí také ekonomiky jihovýchodní Asie.

Dál se má naopak letos zhoršit situace v regionu Latinské Ameriky a MMF také prudce snížil výhled růstu pro Afriku, jejíž ekonomiku podkopává propad cen komodit.

Šéfka fondu Christine Lagardeová už minulý týden řekla, že světová ekonomika je sedm let od konce poslední recese příliš pomalá a příliš nepevná, a vyzvala k důrazným a koordinovaným krokům na podporu světového hospodářského růstu.

Rovněž Obstfeld v úterý vyzval vlády k účinným opatřením na podporu světové ekonomiky a doporučil strategii založenou na kombinaci strukturálních reforem trhů práce a produktů, fiskální stimulace a uvolněné měnové politiky.

Za hlavní rizika pro světovou ekonomiku Obstfeld označil možnost nestability v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách, rozkolísání akciových trhů a ztrátu dlouhodobého růstového potenciálu vyspělých zemí.

Poukázal ale zvláště na nová rizika plynoucí z případného rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

To by podle ekonoma MMF mohlo mít závažné regionální i globální důsledky, zejména v podobě rozrušení dosavadních obchodních vztahů.

Výhled světové ekonomiky vychází tradičně před pololetním zasedáním zástupců 188 členských zemí MMF a Světové banky ve Washingtonu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru