Index očekávání firem pro druhé čtvrtletí, který ČSOB čtvrtletně zjišťuje mezi malými a středními podnikateli, v mezikvartálním srovnání poklesl o 11,7 bodu. Přesto naznačuje převažující optimismus na úrovni 14,2 bodu. Nejvýrazněji se na propadu podepsal ukazatel vývoje objemu investic, vyplývá z úterní tiskové zprávy banky. V prvním čtvrtletí ale šlo o nejlepší výsledek za uplynulé tři roky, kdy ČSOB průzkum provádí.

Nůžky mezi malými a většími firmami se podle průzkumu čím dál více rozevírají. Obecně platí, že optimističtější a v čase názorově stabilnější jsou největší firmy. Naproti tomu výrazně pesimističtější jsou ti nejmenší. Nejhůře malé firmy hodnotí současnou ekonomickou situaci.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Na vině mohou být i legislativní změny v několika předchozích měsících. Přece jen větší firmy mají zpravidla samostatné účetní oddělení, naopak živnostníka nebo menší firmu každá nová administrativní povinnost zatíží více," míní výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Zatímco se loňský rok nesl ve znamení zvýšených investic, letošní investiční plány firem jsou rozhodně skromnější. Ze 46 procent v minulém kvartále poklesl podíl firem, které letos očekávají větší investice než loni, na 39 procent. Vedle toho došlo k nárůstu (o sedm procentních bodů) firem, které své investice plánují omezit (38 procent).

Nejstabilnější je dílčí index rozšíření podnikání. Zachovat podnikání v současném rozsahu plánuje pro období příštích 12 měsíců 70 procent firem, rozšířit jej chce 18 procent.

O omezení, přerušení nebo ukončení podnikání uvažuje 8,5 procenta podnikatelů. Prodej nebo předání firmy zvažuje jen minimum oslovených.

"Můžeme tedy konstatovat, že v náladách týkajících se podnikání převažuje spíše optimismus," uvedl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

Stabilně klesajících tendencí dlouhodobě doznává i dílčí index vývoje poptávky, který se snížil už počtvrté v řadě. A to i přesto, že se zvýšil podíl firem, podle kterých poptávka po jejich zboží v příštím kvartále poroste (o pět bodů). Podíl pesimistických firem se totiž zvýšil ještě více (o sedm bodů).

Průzkum ohledně očekávání firem se uskutečnil mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může teoreticky nabývat hodnot od minus 100 do plus 100 bodů. Celkový index je průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání. V prvním čtvrtletí 2016 ukazatel činil 25,9 bodu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru