Pardubická společnost ERA, výrobce pasivních radarů, dosáhla v minulém fiskálním roce nejlepších výsledků v celé své dvacetileté historii. Její obrat vzrostl dvojnásobně na 903 milionů korun, hrubý zisk stoupl ze 100 na 301 milionů korun. Produkce roste díky zakázkám do zahraničí.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Zákazníci si u nás doslova podávají dveře a seznam úspěšně dokončených projektů, stejně jako nových zakázek utěšeně roste," uvedl generální ředitel Viktor Sotona.

Firma získala zakázky v nových zemích, zejména v Asii, a rozšiřuje již instalované systémy. Počet zemí, do nichž ERA vyváží, vzrostl na 57. V současnosti společnost zajišťuje pět desítek projektů.

ERA přijala za poslední dva roky stovku nových zaměstnanců, zejména do výzkumu a vývoje. Několik desítek výzkumníků nyní působí i v nových pobočkách v Praze na Václavském náměstí a v Technologickém parku v Brně.

"V současnosti ERA zaměstnává již přes 300 lidí. Na pozemcích ERA v Pardubicích pro ně rychlým tempem roste nové centrum výzkumu a vývoje. Budova pro 190 zaměstnanců bude dokončena koncem tohoto roku," uvedla Stejskalová Reichová.

Firmu vlastní od roku 2011 zbrojařská skupina Omnipol. Společnost vyvíjí pasivní radiolokátory pro civilní i vojenský sektor. Systémy na letištích a kolem nich dokážou sledovat až 500 letadel najednou, vojenský radiolokátor Věra (nyní má označení VERA-NG) až 250 letounů. Systémy shromažďují informace ze vzdušného prostoru, samy však vysílají minimálně.

Související