Energetický a průmyslový holding (EPH) oznámil, že část firmy nabídne na pražské a londýnské burze. na prodej bude minoritní podíl v dceřiné společnosti EP Infrastructure (EPIF), do které EPH, patřící miliardářům Danielu Křetínskému a Patriku Tkáčovi, vyčlenil své infrastrukturní projekty.

Na burzu půjde zhruba patnáct procent akcií EPIF. Zatímco v Praze se bude obchodovat s akciemi, investoři v Londýně budou moci koupit pouze certifikáty GDR, což jsou cenné papíry, s nimiž není spojeno hlasovací právo. Prvnímu obchodní mu dni na burzách bude předcházet série prezentací pro investory.

V materiálech, které organizátoři transakce rozeslali potenciálním investorům, je stanoven jako předběžný termín začátku obchodování 13. květen letošního roku. Mluvčí skupiny Daniel Častvaj ale jakýkoli pevný harmonogram odmítá. "V tuto chvíli není ani nemůže být stanoven potenciální začátek obchodování," řekl HN.

EPH dvou pánů

Podle dokumentu popisujícího plánovaný úpis akcií, který mají HN k dispozici, použije EPH peníze z transakce na výkup svých vlastních akcií. Jedná se o akcie, které dosud drží kyperská společnost Biques Ltd. Tu kontroluje skupina J&T. Podle dostupných údajů patří Biquesu třetina v EPH. Po transakci bude tzv. free float (tedy podíl akcií, s nimiž mohou investoři volně obchodovat) mezi 15 a 17,25 procenta. 

"EPH zamýšlí použít veškeré příjmy z akciové nabídky na výkup vlastních akcií, které drží Biques," uvedla firma v dokumentu pro investory.  

Akcionáři mateřské EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, přičemž každý podle údajů J&T ovládá podíl 37 procent. Zbytek kontrolují investoři spojení s akcionáři J&T. Křetínský a Tkáč usilují o navýšení svého podílu tak, aby oba měli polovinu firmy, a prodej minoritního podílu v EPIF jim umožní vykoupit právě tyto ostatní podílníky.

Tisková mluvčí J&T Monika Veselá řekla v lednu, že "motivací pro exit ostatních investorů ze struktur EPH je skutečnost, že velikost a hodnota EPH výrazně vzrostla a tito akcionáři zvažují investice do jiných oblastí.

Úpis budou koordinovat čtyři mezinárodní banky: Citigroup, J.P. Morgan, Société Générale a UniCredit. Pro tuzemský trh bude manažerem emise Wood & Co.

Burza vs. přímý vstup fondů

Souběžně s oznámením záměru vstoupit na burzu vedení EPH zveřejnilo kombinované výsledky EP Infrastructure za poslední tři roky. V loňském roce byly tržby skupiny 1,7 miliardy eur (téměř 46 miliard korun) a čistý zisk 623 milionů eur (téměř 17 miliard korun). 

Současně se investoři dozvěděli výši dluhů připadajících na EPIF. Jde o částku 1,6 miliardy eur (v přepočtu zhruba 43 miliard korun). Celkový dluh EPH se podle údajů z loňského podzimu pohyboval kolem 140 miliard korun.

Vyčlenění aktiv skupiny do EPIF mělo hned od začátku za cíl získat nového partnera do skupiny nebo úpis akcií na burze. Až donedávna EPH jel oba procesy jednání s investorem i přípravy úpisu akcií souběžně. Jednat měl s velkým investičním fondem. Zda plánované IPO znamená konec vyjednávání, mluvčí skupiny Daniel Častvaj nepotvrdil.

Součástí skupiny EPIF je například společnost Eustream, působící jako jediný provozovatel přepravní plynárenské soustavy ve Slovenské republice. Z českých aktiv spadá do EPIF teplárenství včetně největšího zdroje EPH Elektrárny Opatovice.

V Česku je EPH největším dodavatelem tepla vůbec. EPH chce v letošním roce vyplatit dividendu ve výši zhruba 365 milionů eur. Společnost plánuje zvyšovat dividendu o tři procenta ročně. Dividendy tak poputují ke třem akcionářům holdingu, a to Danielu Křetínskému, Patriku Tkáčovi a private equity strukturám ostatních akcionářů J&T. 

"Jako zakladatel EPIF si kladu za cíl zajistit atraktivní a udržitelné výplaty dividend pro všechny naše akcionáře na základě vysoce kvalitních aktiv a rostoucích ekonomik v regionu,“ uvedl Křetínský v oznámení pro investory zveřejněném v úterý ráno.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Křetínský o plánovaném vyčlenění majetku jako Eustream hovořil již dříve. V únoru to potvrdil i pro slovenský týdeník Trend. Tehdy hovořil o tom, že třicetiprocentní podíl nabídne buď investorovi, nebo jej upíše na burze.

Prodej části firmy přes burzu je součástí záměru získat finance pro další rozvoj. Vzhledem k velkému investičnímu apetitu totiž zadlužení masivně expandující firmy vzrostlo a získání dalších finančních prostředků prostřednictvím dluhopisů, jejichž hodnota klesla, se tím pro holding prodražilo. 

EPH navíc s expanzí nekončí. Podle zdrojů agentury Reuters EPH koupí hnědouhelné elektrárny a doly švédského Vattenfallu ve východním Německu. Oznámení o podepsání kontraktu může být zveřejněno již v následujících dnech. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru