Za poslední dekádu jsme neměli ministra financí, který by zcela přesně nevěděl, co změnit na zdanění živnostníků v Česku. Snížit výdajové paušály, které se místo k úlevě od administrace používají k efektivnímu nižšímu zdanění. Dramaticky snížit či zcela zrušit bonusy, tedy daňové vratky od berňáku. A pokusit se vnést alespoň trochu logiky do dalších odvodů, tedy zdravotního a sociálního pojištění. Ale protože vše z uvedeného by znamenalo politickou sebevraždu ministrů, dospěli jsme nakonec k naprosto absurdnímu systému, kde jedna a jedna už dávno nejsou dvě. Jedním z projevů lidové tvořivosti politiků v dani z příjmů fyzických osob je například od roku 2013 zcela nesmyslná, nerovná a nespravedlivá volba: Buď uplatňuj výdajové paušály a zapři při vyplňování slev manželku a děti, nebo se k nim hrdě hlas a přijdeš o nárok na paušál. Je dobře, že tato věc konečně vyhřezla na povrch. Neskonale pravděpodobnější je, že se vládní koalice dohodne na nápravě. Ale je to trochu škoda. Varianta druhá, tedy že lidovci doženou věc k Ústavnímu soudu, v sobě nese jistou naději. A to tu, že se ústavní soudci vysloví, že politici konstruují daně nejen ekonomicky chybně, ale i protiústavně.

Tedy ne že bychom to nevěděli. Když se podíváme na osud úsporně-účetnických opatření dua Nečas−Kalousek, už před dvěma lety ústavní soudci vyhověli důchodkyni, která si stěžovala, že při práci přišla o základní slevu na dani. Minulý rok se analogicky o podobnou obranu pokusila podnikatelka, které finanční úřad právě neuznal slevu na děti při využití paušálu. Média tehdy referovala, že Ústavní soud na rozdíl od případu důchodkyně její požadavek zamítl jako neoprávněný. Ale to není tak úplně pravda. Jen ji vyhodil s tím, že nevyužila nižších instancí české justice. Kdyby se však věci chopili lidovečtí zákonodárci, soudci by to už asi vzít museli. A přetěžko by současnou úpravu mohli odkývat jako ústavně konformní. Nejen že v konečném důsledku jsou svobodní bezdětní lidé absurdně zvýhodnění proti těm s rodinou. Ale i kdyby nějaká strana otevřeně kandidovala s programem vymření republiky jako efektivního řešení všech problémů země, není možné toho docílit prostřednictvím jednotně a rovně koncipovaného daňového zvýhodnění.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru