Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni snížil hrubý zisk o 18 procent na 6,49 miliardy korun. Pokles podnik přičetl změně stavu rezerv. Těžba LČR loni meziročně klesla o 3,4 procenta na 7,7 milionu metrů krychlových z předloňských 7,98 milionu metrů krychlových. Výsledky jsou neauditované. Vyplývá to ze zprávy LČR pro pondělní tiskovou konferenci. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi.

V roce 2014 Lesy ČR vykázaly rekordní hrubý zisk 7,96 miliardy korun, hlavním důvodem tehdejšího výrazného růstu zisku o 60 procent bylo rozpuštění rezerv ve výši zhruba dvou miliard korun. Loňský ohlášený zisk je po roce 2014 druhým nejvyšším v historii podniku.

"Rozdíl (proti roku 2014) v hospodářském výsledku je způsobený primárně změnou stavu rezerv v jednotlivých letech," uvedl ekonomický ředitel Karel Buchta.  Za rok 2014 podnik podle něj do výsledku účetně přičítal přes dvě miliardy korun rozpouštěných rezerv, loni to bylo 731 milionů korun.

Běžný provozní výsledek byl podle Buchty meziročně nižší o 1,6 procenta a nekopíroval tak více než tříprocentní pokles těžeb. Nižší pokles provozního zisku než těžeb byl podle Buchty dán snižováním nákladů. Podnik měl nižší náklady na těžbu i pěstební činnost, pokračoval v úsporách výdajů na právní a IT služby. Do nižšího zisku se podle Buchty promítl i pokles finančního výsledku o 170 milionů korun, protože podniku po mnohamiliardových odvodech státu nezbývá tolik volných peněz ke zhodnocení.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tržby podniku za vlastní výrobky a služby loni dosáhly 11,84 miliardy korun a proti předloňským 12,1 miliardy korun klesly o dvě procenta. Na nižším objemu těžeb se podepsalo zejména vydávání lesů církvím v rámci církevních restitucí.

Podle generálního ředitele LČR Daniela Szóráda byl loňský rok z pohledu lesnických činností poměrně náročný. "Významně se v porovnání s minulými lety navýšily objemy vytěženého kalamitního a kůrovcového dříví, lesům neprospělo abnormální sucho a složitý byl i vývoj cen dříví na trhu," uvedl Szórád.

Podíl neplánovaných nahodilých těžeb loni kvůli různým kalamitám vystoupal na téměř polovinu celkové těžby, zatímco v roce 2014 to bylo jen 28 procent. Přebytek dřeva z kalamit na trhu, a to i z kalamit například v Německu, měl výrazný vliv na snížení cen dřeva. "V aukcích, kde jsme loni prodali zhruba 16 procent našeho objemu, ceny spadly asi o 12 procent. Situace se ani pro tento rok nelepší," uvedl Buchta. Kvůli loňskému suchu podnik zaznamenal velký nezdar jarního zalesnění, což mu letos a v dalších letech přinese vyšší náklady.

Od roku 2013 státní lesy odvádějí do státního rozpočtu část peněz našetřených z minulých zisků. V závěru loňského roku podnik do rozpočtu státu odvedl 8,22 miliardy korun. V roce 2014 byl odvod ve výši 6,5 miliardy korun a v roce 2013 to bylo šest miliard korun.

Letos měl podnik státu odvést 6,6 miliardy korun, ale aktuální plán počítá s odvodem 5,6 miliardy korun. Odvod byl podle Buchty upraven po diskusi s ministerstvem zemědělství s tím, že nižší odvod více odpovídá dlouhodobé strategii podniku v nakládání s finančním majetkem.

Lesy ČR většinu prací v lesích i prodeje dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Největším obchodním partnerem Lesů ČR je společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO). Dalšími významnými partnery Lesů ČR jsou firmy Progles, Stora Enso Wood Products Ždírec či Petra. Pro LČR je tento systém zadávání zakázek zdrojem mnohamiliardových zisků.