Podle ředitelky české pobočky pojišťovny pohledávek Atradius Markéty Stržínkové protiruské sankce nepříznivě ovlivnily hlavně firmy, které do Ruska vyvážely. Rusko je ale devizově silnou zemí a situace se tam začne postupně zlepšovat. Velké riziko pro pojišťovny pohledávek leží podle Stržínkové v Rumunsku, Řecko je pro ně naopak lukrativním trhem.

Z údajů o 200 milionech firem v 50 zemích, kterými celosvětová síť pojišťovny Atradius disponuje, vyplývá, že se celková kondice evropských firem zhoršuje. Například podniky z oblasti výroby oceli se už začínají chovat podobně jako před příchodem krize v roce 2008. Signály z trhu dokonce podle Stržínkové naznačují, že v Evropě dojde k další recesi.

HN: Pohledávky si nejčastěji nechávají pojistit exportéři. Který region tedy je v tuto chvíli z vašeho pohledu pro české vývozce nejrizikovější?

Například z Ukrajiny odešla v době, kdy se tam začalo válčit, i státní úvěrová pojišťovna EGAP. Když ale zůstaneme u komerčně pojistitelných zemí, tak v rámci EU pro nás představují velké riziko nezaplacení trhy, o kterých se mluvilo nadějně, jako je například Rumunsko. Tam často dochází k podvodům. Loni jsme měli jeden případ výrobního podniku, který na místním trhu existuje desítky let, měl prostředky z evropských fondů a najednou přestal platit obrovské částky svým dodavatelům. Každá země se trochu vyvíjí. Před dvěma nebo třemi lety platilo omezení na Srbsko. Dnes už se s ním běžně obchoduje jako se zemí se středně velkým rizikem.

HN: Jak hodnotíte z hlediska rizika Čínu, se kterou Česko navazuje užší obchodní styky?

Čínský trh je několikanásobně větší, než si vůbec v rámci Evropy dovedeme představit. Na druhou stranu tam tím pádem jsou vysoké potenciální škody. V rámci určitých komodit je Čína rostoucí trh, ale v případě oceli vnímáme velký útlum, který v Číně nastal. Obecně vzato čínské odběratele českých firem pojišťujeme. Poptávka je ale ve srovnání s EU pořád ještě malá. Do Číny exportují jednotky firem, nikdy navíc nejde o malý nebo střední podnik. Exportéři do Číny musí být kapitálově silní. Čínská firma nebude nakupovat za pouhých 100 tisíc eur. Většinou se jedná o drahé technologie.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru