Čína chce snižovat kapacitu výroby oceli, ta ale bude i v roce 2020 vysoko nad domácí výrobou a spotřebou. Řekl to v sobotu činitel tamního ministerstva průmyslu. Vývoz levné oceli z Číny ohrožuje snahu Pekingu získat pro zemi status tržní ekonomiky, uvedl šéf čínského sdružení železa a oceli (CISA).

Čína plánuje v nejbližších pěti letech uzavřít některé ocelárny, a do roku 2020 tak snížit celkovou výrobní kapacitu na 1,13 miliardy tun z loňských asi 1,2 miliardy tun, uvedl Luo Tchie-ťün ze surovinového odboru ministerstva průmyslu. Podle něj ale bude nutné udělat mnohem více, aby se objem kapacit přiblížil aktuální produkci.

Spotřeba oceli v Číně by se v příštích pěti letech měla pohybovat mezi 630 miliony až 700 miliony tun ročně. Pokud se bude z Číny nadále vyvážet kolem 100 milionů tun, pak celkový objem výroby v Číně zůstane na úrovni zhruba 800 milionů tun ročně, řekl Luo.

"Jestliže produkce zůstane na 800 milionů tun, pak musíme vyřadit kapacity 200 milionů tun, aby byla situace přijatelná," řekl Luo. I pak by ale podle něj přetrvala určitá část "mrtvých kapacit".

Vláda v únoru naplánovala snížit kapacity produkce oceli o 100-150 milionů tun. Sdružení CISA ale upozornilo, že kvůli letošnímu oživení domácích cen by kapacity v tomto roce mohly naopak vzrůst.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Čína si od rostoucí nadvýroby pomáhá exportem, jehož objem loni dosáhl rekordních 112 milionů tun. Zaplavování zahraničních trhů čínskou ocelí však vyvolává protesty výrobců v jiných zemích a vede ke stížnostem na dumping.

Generální tajemník CISA Liou Čen-ťiang v sobotu řekl, že proud levného vývozu čínské oceli podkopává snahu Číny dosáhnout statusu tržní ekonomiky. "Omezování kapacit je důležité, důležitější ale je dostat výrobu oceli pod kontrolu," citovala Lioua agentura Reuters.

Evropská unie zvažuje, že spojí udělení statusu tržní ekonomiky Číně s omezením dovozu čínské oceli do EU. Evropská komise musí do prosince rozhodnout, zda udělí Číně status tržní ekonomiky. Udělení tohoto statusu by omezilo možnosti EU zasahovat proti levnému dovozu z Číny.

Potíže v poslední době pociťuje zejména britské ocelářství, které se musí potýkat s nejvyššími náklady na energii ve vyspělém světě. Indická společnost Tata Steel příští týden zahájí prodej svých britských aktivit, v nichž zaměstnává na 15 tisíc lidí. Britský ministr zahraničí Philip Hammond v sobotu Čínu vyzval, aby urychlila tlak na omezování produkce oceli.