Salvadorské úřady provedly razii v místní kanceláři panamské právní firmy Mossack Fonseca, která pomáhala lidem po celém světě s převody peněz do daňových rájů. Informoval o tom v sobotu zpravodajský server BBC News s odvoláním na generálního prokurátora v Salvadoru. Podle něj byly v sídle pobočky zabaveny dokumenty a počítačové vybavení.

Generální prokurátor Douglas Meléndez prohlásil, že se vláda rozhodla uskutečnit zátah poté, co Mossack Fonseca odstranila ve čtvrtek večer z budovy vývěsní štít s názvem firmy, což vzbudilo podezření. Jeden ze zaměstnanců společnosti později řekl, že se firma stěhuje.

Společnost Mossack Fonseca popírá, že by její jednání bylo v rozporu se zákony. Převádění peněz do offshoreových firem samo o sobě nelegální není. Podle expertů by ale dokumenty, které z firmy unikly a byly minulý týden zveřejněny, mohly poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech. Na seznamu klientů firmy je i řada světových politiků a dalších vlivných osobností.

Salvadorský zpravodajský server El Faro napsal, že obyvatelé Salvadoru využívali firmu Mossack Fonseca ke kupování nemovitostí v zemi bez přiznání těchto obchodních transakcí úřadům.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru