Společnost SAP, která je globální jedničkou na trhu s firemními softwary a jejíž celosvětové tržby dosahují téměř 21 miliard eur (567 miliard korun), na svém každoročním předávání cen kvality ocenila i dvojici firem působících v Česku. Vlastník Plzeňského Prazdroje, SABMiller, si odnesl nejvyšší ocenění v kategorii fast delivery, dceřiná firma německého energetického holdingu, RWE Distribuční služby, zase získala bronzovou cenu za inovativní řešení.

SAP ceny uděluje společnostem, které v předchozím roce začaly používat aplikace, založené na platformě německého výrobce. Softwarový SAP se řadí do dvacítky největších německých firem vedle automobilky BMW nebo pojišťovny Allianz. Na českém trhu, kde z hlediska tržeb dosahuje 50procentního podílu, jeho firemní softwary obsluhují hlavně tuzemské pobočky globálních koncernů a velké exportní společnosti, jako je Škoda Auto, ČEZ nebo Zentiva.

České pobočky britského pivovarnického kolosu a německé energetické dvojky zvítězily v ceně kvality SAP v konkurenci více jak 200 nominovaných společností z Evropy, Středního východu a Afriky. SABMiller uspěl se softwarem řešícím oceňování jeho produktů, RWE Distribuční služby zase s mobilní aplikací pro plynaře v terénu. Řešení pro ně vyvinuli tuzemští partneři SAP – firmy Mibcon a KCT Data.

Nový software rozšíří přehled o kapacitách firmy

"Výrobní suroviny představují naše největší náklady. I malá zlepšení na tomto poli významně ovlivňují náš profit. Řídit množství pivovarů na různých místech světa a nemít pro to jedno sjednocené řešení je proto neefektivní a krade vám čas. S novým softwarem se naše práce zrychluje a získáváme o ní ucelenější přehled," říká finanční ředitel SABMiller pro Evropu Indrin Pillay.

Jeho firma s pomocí SAP a jeho českého partnera Mibconu nahradila osm dosavadních excelových systémů shromažďujících produktové kalkulace do jediného softwaru, který slouží všem evropským pivovarům koncernu. Nápad na sjednocení kalkulací přitom přišel od českého člena vedení evropského SABMilleru Marka Chobota. "Teď to dokonce vypadá, že tento software převezmou všechny části naší firmy. Zájem o něj je v Jižní Africe nebo Americe," uvádí Chobot.

Systém podle něj usnadnil rozhodování o produktech na centrální evropské úrovni a celý proces urychlil. "Na denní bázi teď získáváme velké množství dat z každého našeho pivovaru, vidíme, kde se dá ušetřit, a můžeme operativně měnit naše strategie na celoevropské, ale i čistě regionální úrovni," říká dále.

Plynaři do terénu vyráží s tablety

Druhá oceněná firma z Česka, RWE Distribuční služby, vsadila na SAP díky nespokojenosti s předešlým dodavatelem, který byl shodou náhod rovněž z Německa. "Už s nimi jsme lidem v terénu dávali tablety, abychom jim usnadnili práci. Firma nás ale nezbavila papírování a příliš často docházelo k výpadkům," říká projektový manažer společnosti Pavel Harasim.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

RWE proto vsadila na SAP a jeho partnera KCT Data, který přizpůsobil řešení německého softwaru podmínkám energetiků. Těm tak odpadlo 80 procent papírování a díky GPS systému zabudovanému do tabletů zaměstnanců mohou většinu terénních úkonů jako výkopy nebo havárie plynu řešit operativně za pomoci operátora bez toho, aby museli navštívit centrálu své společnosti.

"Při vývoji jsme vycházeli z potřeb samotných techniků, s kterými jsme absolvovali i pár dní v terénu. Díky tomu jsme byli schopni naše řešení spustit už rok od zahájení projektu, což je v tomto kontextu docela nestandardní," říká šéf KCT Data Evžen Mayer, jehož firma musela připravit tablety celkem pro 850 plynařů RWE.

Stejně jako v případě SABMilleru se řešení vyvinuté v Česku zřejmě v budoucnu rozšíří do celého globálního koncernu. "Je to docela nezvyklé. Většinou místní pobočky přejímají taková řešení od svých matek ze zahraničí. Teď by to ale mohlo být naopak," doufá Harasim z RWE, podle kterého i cena od SAP může vedení energetického giganta přimět k zavedení softwaru i v ostatních zemích, kde působí.