Bezkontaktní výběry z bankomatů chce letos spustit Air Bank, konkurence zatím takovou službu v Česku nenabízí. Lidé nebudou muset vkládat kartu do čtečky, stačí pouze přiložení, nicméně zadání kódu PIN zůstane povinné. Výhodou je, že si takto vybere i majitel bezkontaktní nálepky. 

"Kvůli bezpečnosti budeme u všech bezkontaktních výběrů vyžadovat zadání PIN, tedy i u výběrů do 500 korun," potvrzuje mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. "U karet si PIN lidé běžně pamatují, u nálepek to chceme usnadnit tím, že jim i u nich časem umožníme zvolit si kód podle vlastního výběru přímo v jejich internetovém bankovnictví," dodává. 

Air Bank už v Praze a Brně postavila první tři bankomaty, které jsou čtečkami pro bezkontaktní výběry vybaveny. Chystá se přidat i další.

Ke spuštění bezkontaktních výběrů ale dojde až během několika měsíců. Jejich zprovoznění totiž vyžaduje softwarové úpravy na straně dodavatele bankomatů Wincor Nixdorf a společnosti Global Payments, která transakce z bankomatů zpracovává.

Nové čtečky do budoucna umožní i výběry s pomocí mobilních telefonů vybavených technologií NFC.

Air Bank patří v oblasti bankomatů mezi inovátory. Při vstupu na trh v listopadu 2011 jako první lidem nabídla výběr konkrétních hodnot bankovek. Dnes už podobnou službu nabízejí i někteří konkurenti.

Bezkontaktní funkci už v Česku nabízí sedm karet z deseti, ukazuje statistika ke konci loňského roku.

Bezkontaktně lze platit už ve více než třech pětinách obchodů z těch, které karty akceptují. Loni tak Češi uhradili 63 procent z celkového počtu 580 milionů plateb kartou.

Air Bank ale zatím provozuje jen zhruba 70 bankomatů na 40 místech, především ve velkých městech. Největší síť - kolem 1500 bankomatů - má Česká spořitelna. "Zvažujeme celou řadu moderních technologií, bezkontaktní patří mezi ně," říká bez bližších podrobností Pavla Kozáková z tiskového oddělení. Komerční banka, která má přes 770 bankomatů, rozšíření jejich funkce o bezkontaktní výběry v nejbližší době neplánuje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru