Tisíce Islanďanů házely v pondělí na zdi parlamentu v Reykjavíku vajíčka, banány a jogurty. Žádaly okamžitou rezignaci předsedy vlády, petici ve stejném smyslu podepsala desetina obyvatel ostrova. Sigmundur Davíd Gunnlaugsson podal nakonec včera odpoledne demisi, ačkoliv se svého křesla držel zuby nehty. Je tak prvním politikem na světě, kterého kauza Panama Papers z úřadu smetla. Ještě předtím se pokusil o protitah, když požádal prezidenta Ólafura Ragnara Grímssona o rozpuštění parlamentu. Poslanci hrozili premiérovi vyslovením nedůvěry.

To vše kvůli offshorové firmě Wintris Inc., která spravuje dědictví jeho ženy. Založil ji na Britských Panenských ostrovech a po vstupu do islandské politiky ji za jeden dolar celou převedl na svou manželku.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.