Veřejní investoři vypsali od začátku roku do konce února výběrová řízení na projektové práce za 2,97 miliardy korun, meziročně zhruba osmnáctkrát více. Důvodem výrazného růstu byly dvě lednové mimořádné zakázky v souhrnu za 2,1 miliardy korun.

Počet zakázek meziročně vzrostl o 147 procent na 79. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala společnost CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

Za celý loňský rok činil objem veřejných projektových zakázek 4,53 miliardy korun. "Důvodem nezvykle výrazného růstu byla především velká zakázka v hodnotě 1,3 miliardy korun od společnosti E.ON Distribuce a také zakázka Dopravního podniku Praha na výkon inženýrské činnosti za 800 milionů korun," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Za samotný únor vzrostla hodnota vypsaných zakázek více než pětkrát na 606 milionů korun. Největší zakázku měsíce za 75 milionů korun vypsalo Ředitelství silnic a dálnic ČR na stavbu dálnice D3 z Kaplice do Nažidel.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V prvních dvou měsících roku veřejní investoři ukončili a zadali projektovým firmám 78 zakázek, meziročně zhruba o deset procent více. Jejich hodnota meziročně vzrostla o 16,3 procenta na 475 milionů korun. "Projektová příprava tvoří přibližně dvě až tři procenta hodnoty celé stavby. Ovšem z hlediska významu je to naprosto klíčový prvek, bez kterého stavby v podstatě nemohou vzniknout. Vývoj vypsaných a následně zadaných projektových zakázek ukazuje směr, kterým se české stavebnictví za rok až dva bude ubírat," dodal Vacek.

Podle generálního ředitele skupiny CEMEX Petera Dajka budou mít velké meziroční výkyvy v oblasti přípravy infrastrukturních staveb dopad na stavebnictví ještě několik let. "Velké projekty dobíhají a žádné nové významné zatím nejsou ze strany veřejných zadavatelů připravené. V zadávání nových projektů byla příliš dlouhá pauza," doplnil Dajko.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru