Panamský právník a příležitostný romanopisec Ramón Fonseca a Jürgen Mossack, syn vysokého představitele jednotek SS, stojí za firmou Mossack Fonseca, která je centrem nejnovějšího skandálu kolem daňových rájů.

Více než sto světových médií zveřejnilo v neděli večer výsledky společné práce - na jejich začátku byly dokumenty, jež německému deníku Süddeutsche Zeitung předal neznámý "whistleblower". Vyplývá z nich, že desítky předních světových politiků včetně blízkých přátel ruského prezidenta Vladimira Putina nebo fotbalista Lionel Messi ukrývají v daňových rájích miliardové jmění.

Mossack Fonseca je zhruba pátá největší právní firma poskytující svým klientům diskrétní služby. Díky jejich sídlu si nová aféra, srovnatelná s WikiLeaks v roce 2010, vysloužila přezdívku Panama Papers.

"Vytvořili jsme monstrum," řekl před časem Fonseca podle investigativního sdružení OCCRP v televizním rozhovoru, když vzpomínal na začátky firmy v osmdesátých letech, kdy svoji malou kancelář spojil s podobně malou firmou Jürgena Mossacka.

Konsorcium médií a investigativních novinářů získalo 11,5 milionu záznamů o finančních operacích 128 aktivních politiků, řady celebrit či fotbalových hvězd nebo také drogové mafie. Rok trvající vyšetřování Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) a stovky světových médií například odhalilo, že blízcí přátelé ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho rodiny mají k dispozici majetek zhruba za dvě miliardy dolarů. Nebo že ukrajinský prezident Petro Porošenko schovává svůj majetek a chystá prodej svého podílu v čokoládovně Rochen, ačkoliv tvrdí, že žádnou podnikatelskou aktivitu nevyvíjí.

Po zveřejnění dokumentů v neděli večer spadl kvůli velkému zájmu nejen server deníku Süddeutesche Zeitung, ale také obou mezinárodních organizací investigativních novinářů ICIJ a OCCRP. Obě na Twitteru uvedly, že jejich weby byly napadeny neznámými útočníky.

Podle webu investigace.cz se v "Panama Papers" objevuje i řada jmen z České republiky. Jde například o nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který má spolu se svojí ženou Renatou v databázi Panama Papers údajně několik firem na Britských Panenských ostrovech, nebo podnikatele a miliardáře Daniela Křetínského.

V databázi dokumentů lze podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které se na projektu podílelo, dohledat rovněž několik osob spojovaných se solárním byznysem nebo jméno uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který byl v Česku odsouzen na 10,5 roku za krácení daně, podvod a další trestné činy.

K českým klientům firmy Mossack Fonseca se podle české spoluautorky zprávy Pavly Holcové vztahuje přes 250 tisíc dokumentů. Jde o právní dokumenty jako zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako o e-mailovou komunikaci nebo komentáře ke smlouvám. Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshorových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je údajně 283.

Islandský premiér kvůli svému utajenému podílu v offshorové společnosti už řeší svoji rezignaci, zatímco premiér Pákistánu, saúdskoarabský král či děti ázerbájdžánského diktátora zvažují, zda a jak svůj odhalený majetek budou vysvětlovat.

V offshorových společnostech mají svůj majetek například současný argentinský prezident, bývalý gruzínský premiér či bývalí premiéři Jordánska, Kataru a Iráku. Mezi odhalenými je třeba i otec dnešního britského premiéra nebo bratranec syrského vládce Bašára Asada či osobní tajemník marockého krále. Novináři odhalili i firmy spojené s příbuznými současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Data zahrnují období od roku 1977 do konce roku 2015. "Ukazují ojedinělý pohled do každodenního fungování toho, jak se pohybují temné peníze v globálním finančním systému, jak pomáhají zločinu a připravují národní státy o příjmy z daní," píší autoři v úvodu své zprávy.

Zpráva ukazuje, jak velké banky pomáhají firmám v daňových rájích. Na seznamu odhaleném novináři je 15 600 "papírových" firem, které banky vytvářejí pro klienty.

Mezi daty jsou e-maily, finanční tabulky, pasy a firemní záznamy odhalující tajné majitele firem v 21 daňových rájích od Nevady přes Panamu či Singapur až po Britské Panenské ostrovy.