Vedle klasického přepadení kamionů dochází v silniční nákladní dopravě i k mnohem sofistikovanějšímu typu krádeží – takzvaným fantomovým přepravám. Jsou založené na tom, že podvodník ukradne pomocí zfalšovaných dokumentů identitu reálně existujícího dopravce a vystupuje jeho jménem. Kvůli tomu si firmy, které zprostředkovávají přepravu, zřizují vlastní vyšetřovací oddělení, jež mají fantomové dopravce odhalit. 

Podvodníci v současnosti často využívají i další metodu, kdy si vyhlédnou dopravní firmu, která krachuje nebo je na prodej. S jejím vlastníkem se pak dohodnou, že za společnost zaplatí zálohu a zbytek doplatí později. Než přijde hlavní část splátky, podvodník stačí ještě pod jménem původní firmy odvézt i několik kamionů s drahým zbožím.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Takzvaným fantomovým dopravcům, kteří se vydávají za legální dopravní firmy, se loni podařilo "odklonit" 24 nákladních aut.
  • Podvody většinou probíhají přes burzy nákladů.
  • Proti podvodníkům zabírá hlavně neustálé ověřování informací, kvůli kterému založila řada firem vlastní "detektivní" týmy.
  • Vyplývá to z panelové diskuse na konferenci Zóna Logistika, kterou uspořádal mediální dům Economia ve spolupráci s časopisem Logistika.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.