ČSSD by advokátovi Zdeňku Altnerovi měla zaplatit přes 337 milionů do tří dnů od doručení čtvrtečního rozhodnutí pražského městského soudu oběma stranám sporu. Vyplývá to z rozsudků, které citoval Altnerův advokát Václav Veselý. Špičky ČSSD budou záležitost projednávat v příštím týdnu. Předseda poslanců strany Roman Sklenák považuje za nejpravděpodobnější variantu, že si sociální demokraté na úhradu vezmou úvěr. Předseda strany Bohuslav Sobotka řekl, že věc nesmí dopadnout na volební kampaň.

Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek odvolal policejní pátrání po Altnerovi, který je stíhaný kvůli zpronevěře víc než 800 tisíc korun, za což mu hrozí dva až osm let vězení. Prokázalo se totiž, že se účastnil jednání ve sporu s ČSSD. Zdeněk Altner toto stíhání považuje za politickou kriminalizaci, uvedl v pátek odpoledne.

ČSSD má uhradit dlužnou částku 18,5 milionu a dalších více než 300 milionů kvůli smluvní pokutě za Altnerovy služby při zastupování ve sporu o Lidový dům.

Lhůta je podle Veselého teoretická a zpravidla se nedodrží. "Nikdo na tom nelpí, aby to bylo do tří dnů. Jednak se musí vyznačit právní moc u soudu, takhle je to teoreticky," řekl. Z veřejných vyjádření zástupců ČSSD zatím cítí vstřícnost částku uhradit. "Ale nechci spekulovat, co bude, jestli sociální demokracie zaplatí, nebo nezaplatí," dodal.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci v pátek zdůraznila, že ve čtvrtek bylo rozhodnutí teprve vyhlášeno.

"Teď se musí písemně vypracovat a prostřednictvím obvodního soudu doručit," upozornila Puci. Podle občanského soudního řádu má soud na vypracování rozsudku 30 dní, lhůta se však může prodloužit.

Veselý potvrdil, že Altner si přišel rozhodnutí ve čtvrtek vyslechnout osobně. "Byl spokojený, po letech se domohl svého práva," řekl Veselý. Za sociální demokracii se účastnil právní zástupce, na rozhodnutí nijak nereagoval.

Sobotka: Nesmí to ohrozit volební kampaň

Sociální demokracie udělá vše pro to, aby nutnost zaplatit více než 300 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi nedopadla na volební kampaň před podzimními volbami, řekl v pátek novinářům ve Washingtonu předseda ČSSD Sobotka. Omezení politické soutěže v Česku v důsledku rozhodnutí soudu by podle něj nebylo dobré. Strana uvažuje o tom, že peníze uhradí z úvěru.

"Já myslím, že budeme postupovat tak, aby se ta úsporná opatření co nejméně dotkla činnosti sociální demokracie směrem k voličům, to znamená, musíme mít prostor, alespoň elementární, minimální prostor, abychom mohli konkurovat ostatním politickým stranám," řekl Sobotka na dotaz, jestli se úsporná opatření dotknou i volební kampaně před krajskými a senátními volbami.

"Asi by nebylo úplně v pořádku, kdyby tímto rozhodnutím soudu došlo k nějakému omezování politické soutěže v České republice," dodal.

Altner považuje své stíhání za politickou kriminalizaci

Altner figuruje v policejní databázi hledaných osob, pátrání se vede kvůli vyšetřování trestného činu zpronevěry. Jeho advokát Veselý uvedl, že Altnera zastupuje jen ve sporu o odměnu za zastupování v řízení o Lidovém domu a o trestním stíhání nic neví. V pátek odpoledne Zdeněk Altner ve svém prohlášení uvedl, že své trestní stíhání kvůli zpronevěře považuje za politickou kriminalizaci. Řekl, že se stíháním nenechá donutit, aby upustil od vymáhání 337 milionů korun, které mu má ČSSD zaplatit.

Altner se v prohlášení podivil, že mu policie nedoručovala písemnosti ohledně stíhání na jeho adresu v Praze 10.

"Ale (posílala je) na ohlašovnu Obecního úřadu Třebotov, kde jsem byl proti své vůli rozhodnutím úřadů registrován k trvalému pobytu a kde nemohu přebírat poštu," uvedl. "Obvodní soud, který mi doručuje desítky exekučních zásilek, neví, na jakou adresu mi má doručit trestní zásilky," zlobil se Altner.

Stíhání v nepřítomnosti svědčí o "hysterické obavě" z toho, že bylo rozsudkem rozhodnuto jen o jediném nároku z mandátní smlouvy, uvedl.

"Pokud mě má zastrašit, abych upustil od vymáhání rozsudku na ČSSD alespoň odkladem splátek, dosáhne pravého opaku, zavřít mohou, zaplatit musí," napsal s tím, že loni v listopadu odmítl zákulisně jednat o tom, že by se svých nároků vůči sociální demokracii vzdal.

Spor vznikl už za Zemana

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle aktuálního vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman.

Zeman má za viníky penále své následovníky v čele ČSSD Stanislava Grosse, Vladimíra Špidlu, Jiřího Paroubka a Sobotku. Od Zemanova odchodu z čela strany v roce 2001 prý 15 let předstírali, že je všechno v pořádku a nechali pokutu "vesele nabíhat do astronomických výšin". Altner patří mezi ty, kdo významně přispěli k pozitivnímu vyřešení celého sporu o Lidový dům, míní Zeman.

ČSSD zatím neobdržela rozsudek písemně. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci zdůraznila, že rozhodnutí bylo teprve vyhlášeno, musí se písemně vypracovat a doručit. Podle občanského soudního řádu má soud na vypracování rozsudku 30 dní, lhůta se však muže prodloužit. Sociální demokraté zatím mají za nejpravděpodobnější, že si strana vezme úvěr, kromě předsedy poslanců strany Sklenáka tak hovořil i místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec. Místopředseda pro hospodaření Martin Starec dostal na čtvrtečním mimořádném jednání grémia za úkol navrhnout alternativy, jak situaci řešit. Rozhodnutí má padnout po návratu předsedy strany a vlády Bohuslava Sobotky z cesty do USA.

Advokát Veselý zastupuje v případu Altnera od roku 2008, od té doby podle něj žádná ze stran nezkoušela jednat o případném smíru.

"V minulosti byl ze strany pana Jiřího Paroubka návrh na smírné řešení, ale konkrétně se to netýkalo tohoto případu, ale obecně nároků pana Altnera," řekl Veselý.