Jedni věští ropě odraz ode dna, druzí další pokles. Saúdové se rozhodli nenechat budoucnost závislou na nejistých cenách černého zlata a chtějí se pojistit. V rozhovoru pro Bloomberg uvedl korunní princ Mohammed Bin Salmán, že země navýší státní investiční fond o další finanční prostředky. Mohl by si tak hypoteticky koupit i Microsoft nebo Apple.

Odvyknout si od v minulosti téměř nekonečného přílivu peněz z těžby ropy má pomoci další navýšení fondu, který by tak mohl zastřešovat aktiva v hodnotě přes dva biliony dolarů. To je v přepočtu 48 bilionů korun nebo také 39násobek ročního státního rozpočtu České republiky za minulý rok.

Velká část zdrojů, které Saúdové použíjí ke zvětšení státního fondu, půjde z prodeje ropné společnosti Aramco. Tu zatím stoprocentně vlastní stát. Syn saúdského krále počítá s tím, že ekonomika pouštního království nebude do 20 let závislá na ropě. První maximálně pětiprocentní balík akcií Aramca by se tak dle slov prince mohl na burzu dostat nejdéle do roku 2018.

Pokud by vláda prodala všechny akcie Aramca, stala by se firma s odhadovanou hodnotou 2,13 bilionu dolarů nejhodnotnější na světě. Současná jednička, technologická společnost Apple, je oceňována na 543 miliard dolarů. Aramco má 268 miliard barelů prokázaných zásob, což je 16 procent světových rezerv. Je to také jedenáctkrát více než společnost Exxon, která má tržní kapitalizaci 322 miliard dolarů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Společnost Saudi Aramco, v jejímž čele od loňského dubna stojí Chálid Falíh, obstarává zhruba 90 procent veškerých státních příjmů. Je tedy klíčová pro hospodářskou prosperitu země i její politickou stabilitu.

Králův syn Salmán také v rozhovoru uvedl, že Saúdská Arábie přistoupí ke zmrazení produkce ropy na lednové úrovni pouze v případě, že stejný krok učiní také další těžařské země včetně Íránu. Írán přitom zmrazení těžby vyloučil, protože po zrušení mezinárodních sankcí hodlá zvýšit produkci ropy zpět na dřívější úrovně.

Cena severomořské ropy Brent se v reakci na jeho slova vrátila pod hranici 40 dolarů za barel, oproti čtvrtečnímu závěru tak ztrácí téměř dvě procenta. Dolů ji tlačí i slabší kurz amerického dolaru a pokles na světových akciových trzích.