Aktuální čínské akvizice, investice a dohody v Česku se dají rozdělit do několika skupin. Někteří se svých firem úplně zbavili, jiní chtějí s pomocí čínských peněz financovat další růst. Potom jsou tu podniky, které chtějí s Číňany dělat obchody a do vlastnické struktury je nepouštějí.

Úplné převzetí

Z těch, kdo využili čínského zájmu nakupovat, jsou asi nejméně známí bratři Rudolf a Petr Šuškové, kteří prodali celou firmu Rail Invest. Podnikatelé ze severní Moravy přes ni kontrolovali Ostravské opravny a strojírny, což je největší český opravce železničních vagonů. Mezi jeho zákazníky patří třeba státní přepravce ČD Cargo. Oba bratři získali firmu v roce 1998 a později ji vlastnili přes anonymní akcie. Součástí čínské akvizice je i třetí největší železniční přepravce TSS Cargo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru