Aktuální čínské akvizice, investice a dohody v Česku se dají rozdělit do několika skupin. Někteří se svých firem úplně zbavili, jiní chtějí s pomocí čínských peněz financovat další růst. Potom jsou tu podniky, které chtějí s Číňany dělat obchody a do vlastnické struktury je nepouštějí.

Úplné převzetí

Z těch, kdo využili čínského zájmu nakupovat, jsou asi nejméně známí bratři Rudolf a Petr Šuškové, kteří prodali celou firmu Rail Invest. Podnikatelé ze severní Moravy přes ni kontrolovali Ostravské opravny a strojírny, což je největší český opravce železničních vagonů. Mezi jeho zákazníky patří třeba státní přepravce ČD Cargo. Oba bratři získali firmu v roce 1998 a později ji vlastnili přes anonymní akcie. Součástí čínské akvizice je i třetí největší železniční přepravce TSS Cargo.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru