Česko-slovenský investiční fond J&T prostřednictvím své dceřiné firmy JOJ Media House koupí chorvatský deník Novi list. Dohoda o koupi nejstaršího chorvatského listu, který sídlí v Rijece, bude podepsána během několika dní. 

Informaci přinesla chorvatská média. Prozatím není jasné, kolik peněz za něj J&T zaplatí. Mluvčí J&T Finance Group Monika Veselá uvedla, že spekulace odmítá komentovat.

O deník se vedle J&T zajímala také společnost Telegram Media Group. Zástupci česko-slovenského investičního fondu byli ale ochotni nabídnout víc.  

Šéfredaktor deníku Novi list Nenad Hlača o změně už informoval zaměstnance, popisuje záhřebský deník Večernji list.

Novi list v posledních měsících intenzivně hledal nového investora. Deník je zadlužen, jeho celkový dluh překračuje 40 milionů kun, tedy v přepočtu 144 milionů korun. Zhruba polovinu z této částky dluží svému největšímu věřiteli, kterým je Zagrebačka banka.

J&T sází na turismus

Není to první "zářez" skupiny J&T nebo jejich lidí v Chorvatsku. V současnosti se chce stát dominantním hráčem na tamním turistickém trhu. Podle informací z chorvatského deníku Zadarski list převzala na konci loňského roku turistický resort Zelena Punta na chorvatském ostrově Ugljan.

Česko-slovenská investiční skupina ho údajně získala od varaždínské společnosti Coning, ve které dříve držel většinový podíl bývalý chorvatský vicepremiér a ministr hospodářství Radimir Čačić.

Resort, který leží ve velmi atraktivní lokalitě, se zřejmě po letech, kdy se do něj neinvestovalo, dočká rozvoje. Není prozatím jasné, jak se stávajícími stavbami J&T naloží. Zelena Punta má stavební povolení na výstavbu čtyřhvězdičkového hotelu a také několika domů s apartmány.

Společný jmenovatel: slibné firmy v nesnázích

J&T poprvé zavítala na nákupy do Chorvatska v roce 2013. Tehdy se ucházela o ztrátovou Centar banku. Z nákupu, jemuž předcházely dlouhotrvající rozhovory, ale nakonec skupina vycouvala, a to ve chvíli, kdy už získala souhlas od chorvatské centrální banky. To Záhřeb nepříjemně zaskočilo.

Přesto J&T později v Chorvatsku získala malou regionální Vaba Banku Varaždin. Do ní už nalila stovky milionů korun. Do budoucna plánuje otevírat nové pobočky Vaby, a to hlavně na pobřeží Chorvatska.

Předloni J&T za symbolické jedno euro koupila od společnosti Orco Property Group, kterou ovládá český miliardář Radovan Vítek, zhruba čtvrtinový podíl v zadluženém hotelovém resortu Sunčani Hvar.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru