Podíly ve významné finanční skupině, továrny, dopravní firmy, lázně, pivovar, výrobci letadel, cestovní kancelář... Vedle toho významné nemovitosti, sportovní klub i s jedním z nejmodernějších stadionů v zemi. Seznam čínských akvizic a dohod o spolupráci uzavřených v posledním roce a především v posledních dnech jako by neměl konce. Smlouvy se týkají i spolupráce v oblasti jaderné energetiky. 

Lukáš Kovanda

Výrazný ekonomický publicista a komentátor. Vedl řadu rozhovorů s významnými světovými ekonomy a vydal několik knih. 

Ekonomii studoval na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, doktorát získal na Národohospodářské fakultě VŠE, na níž v současnosti přednáší. Vystudoval též demografii na Přírodovědecké fakultě UK. Je hlavním ekonomem finanční skupiny Roklen.

K tomu Pavel Nedvěd v roli tváře čínského fotbalu. Číňané vyslyšeli i přání Miloše Zemana a budou se angažovat na projektu kanálu Odra–Dunaj, i když zatím jen v "analytické fázi".

Co k nám čínské investice přivedlo a co si od nich byznysmeni z říše středu slibují? Jaké ústupky musela česká strana udělat? Je postup vlády a prezidenta standardní? Jaké další země jsou vůči čínské vládnoucí garnituře tak vstřícné? Přinesou investice nová pracovní místa, nebo jsou jen finanční injekcí pro dnešní vlastníky? Do jakých sektorů potečou další investice? A jaká je reálná váha čínských peněz ve srovnání s investicemi z vyspělých zemí, které do Česka investují už desetiletí?

Na vaše otázky odpovídal hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda, který čínskou akviziční vlnu sleduje.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru