Podíly ve významné finanční skupině, továrny, dopravní firmy, lázně, pivovar, výrobci letadel, cestovní kancelář... Vedle toho významné nemovitosti, sportovní klub i s jedním z nejmodernějších stadionů v zemi. Seznam čínských akvizic a dohod o spolupráci uzavřených v posledním roce a především v posledních dnech jako by neměl konce. Smlouvy se týkají i spolupráce v oblasti jaderné energetiky. 

Lukáš Kovanda

Výrazný ekonomický publicista a komentátor. Vedl řadu rozhovorů s významnými světovými ekonomy a vydal několik knih. 

Ekonomii studoval na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, doktorát získal na Národohospodářské fakultě VŠE, na níž v současnosti přednáší. Vystudoval též demografii na Přírodovědecké fakultě UK. Je hlavním ekonomem finanční skupiny Roklen.

K tomu Pavel Nedvěd v roli tváře čínského fotbalu. Číňané vyslyšeli i přání Miloše Zemana a budou se angažovat na projektu kanálu Odra–Dunaj, i když zatím jen v "analytické fázi".

Co k nám čínské investice přivedlo a co si od nich byznysmeni z říše středu slibují? Jaké ústupky musela česká strana udělat? Je postup vlády a prezidenta standardní? Jaké další země jsou vůči čínské vládnoucí garnituře tak vstřícné? Přinesou investice nová pracovní místa, nebo jsou jen finanční injekcí pro dnešní vlastníky? Do jakých sektorů potečou další investice? A jaká je reálná váha čínských peněz ve srovnání s investicemi z vyspělých zemí, které do Česka investují už desetiletí?

Na vaše otázky odpovídal hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda, který čínskou akviziční vlnu sleduje.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se